Tradiční i „netradiční“ stínící technika pro rodinné domy

Jako tradiční stínicí techniku dnes vnímáme žaluzie, nejčastěji vnitřní či meziokenní a horizontální. Tradičně orientovaní uživatelé setrvávají v používání závěsů. Mnohem menší oblibě se již teší rolety, jejichž popularita je dvnou minulostí. Ještě archaičtěji pak vyznívají klasické okenice, venkovní rolety či markýzy, byť jsou třeba právě na jih od nás zcela běžnou a hluboce zakořeněnou praxí.

115889-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Klasické markýzy
Markýzy patří mezi tradiční sluneční slunolamy byť v současné době přetrvává názor, že jejich využití spadá spíše do oblasti komerčního sektoru, tedy pro potřeby obchodů, kaváren atp. Zapomíná se přitom i na skutečnost, že správně volená markýza se může stát nejen efektivní ochranou proti přímému slunci, ale také ozdobou fasády domu. Zvlášť zajímavého využití může markýza nalézt na balkonech či terasách, které se tak stanou obyvatelné v průběhu celého slunečního dne i v letních horkých měsících. Výsuvné markýzy ochrání jak před ostrým sluncem, tak i před lehkým letním deštěm, a to díky impregnované úpravě speciálních tkanin. Většina výrobců nabízí několik potahových látek tak, aby bylo možné uspokojit v podstatě jakoukoliv poptávku v rámci barevností i materiálové skladby. Ovládání slunolamu je možno volit mechanické – na kliku, či elektrické a to je možné doplnit o automatiku reagující na změnu počasí prostřednictvím čidla, které zajistí, že při nepřízni počasí se markýza sama zatáhne a nemůže tak dojít k jejímu poškození.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Předokenní systémy
Předokenní systémy, nejčastěji tedy předokenní rolády, jsou vhodné nejen jako prevence před přímým nežádoucím sluncem a světlem, ale zároveň chrání otevřený interiér před deštěm, hlukem a pohledy zvenčí. Současně komplikují vniknutí cizí osoby a přispívají tak k ochraně objektu před vloupáním. Předokenní rolády se dají zabudovat nejen do novostaveb, ale i do již stojících objektů. Nevyžadují nikterak náročnou či speciální údržbu a většina výrobců garantuje i barevnou stálost. Tradičním materiálem je dřevo, ekonomičtější variantou je pak hliník s polyuretanovou pěnou či bez ní, případně PVC. Ovládání je nejčastěji ruční, klikou nebo jiným mechanizmem, případně elektromotorem, který nabízí možnost dálkového ovládání.
Okenice jako „pevně“ nedovřené žaluzie
Posledním hojně rozšířeným druhem klasického mechanického zastínění, jsou tradiční okenice, které najdeme takřka na každém domě na jihu Francie, Itálie či ve Španělsku. Tyto okenice jsou na rozdíl od námi používaných okenic vytvořeny jako vlastně napevno „nedovřené“ žaluzie, takže jimi proniká ostré odpolední světlo jen sporadicky a v místnosti, byť orientované na východ, je příjemné klima. Zajímavým zpestřením trhu jsou okenicové systémy, které nabízejí modulaci sklonu lamel podobným způsobem, jako se tomu děje v případě žaluzií.
Jaroslav Zákolanský
foto Sundrape, Okna&Co a archiv autora
3.5.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist