Tradiční i netradiční prvky zelené architektury

Dříve jiné než zelené bydlení neznali. A teď se k němu pokorně vracíme. Zelená architektura je na vzestupu a nabízí nepřeberné množství prvků a možností. My vás s některými seznámíme.

profimedia-0353778542-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Profimedia

Střecha jako zahrada

Zelené střechy na domech i komerčních prostorách jsou vidět čím dál více. Aby ne, když kromě estetického hlediska přináší spoustu výhod. Díky střeše pokryté přírodním porostem dokážete v domě udržet optimální teplotu, v okolí zlepšit kvalitu ovzduší, poskytnete útočiště pro ptáky a užitečný hmyz. V neposlední řadě přispějete k nárůstu zelených ploch nejen ve městě.

Při plánování zelené střechy je potřeba zahrnout dostatečné podpěry, vodotěsnou bariéru, odvodnění apod. Doporučují se volit nízkoúdržbové rostliny, jako jsou traviny, mechy, sukulenty a nenáročné byliny. Samozřejmě také zde záleží na rozpočtu i nadšení pro pěstování.

Když topí celá střecha

Záměrně nepíši solární panely ale solární šindele. Solární systém je v tomto případě zabudován přímo do střechy. Panely jsou plně integrované a nevyčnívají. Jedná se o dražší, avšak rozhodně estetičtější variantu. Trendem jsou šindele křemíkové.

Při plánování je zapotřebí zapojení do elektrického systému domu. Vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům určitě zvažte, zda má vaše střecha maximální využití slunečního světla.

Stavby z organické hmoty

Cob je v angličtině přírodní materiál vyrobený z podloží, vody, vláknitého materiálu (například slámy) a případně i vápna. Obsah podloží se na různých místech liší. Pokud nemá vhodné složení, dá se zlepšit pískem nebo jílem.

Příroda to má dobře vymyšlené, jedná se o ohnivzdorný a levný materiál, který je navíc odolný proti seizmické činnosti. Již v minulosti byl hojně využíván v sochařství. Domy z tohoto materiálu se pyšní zajímavým strukturovaným vzhledem bez ostrých úhlů. Pro stavbu domu by se měl využít vždy materiál místně příslušný.

Co spadne z nebe

Využívání dešťové vody jednoznačně šetří každou kapsu. Zachycenou vodu hojně využíváme k zavlažování zahrady, ale mnozí z nás si pod sběrem představí nevzhledné plastové či zrezivělé sudy.

Systémy pro sběr dešťovky přitom mohou být okrasou zahrady – například ve formě kašny. Zajímavou variantou je i podzemní systém. V domácnosti se nebojte ani využívání ve formě šedé vody, jen si raději předem ověřte, zda u vás neplatí zvláštní omezující předpisy.

Kontejnery, jako nový styl

Ekologické stavby nemusí být striktně z přírodních materiálů. Za udržitelné se považuje stejně tak opětovné využití.

Výhodou domů z použitých (často lodních) kontejnerů je jejich variabilita. Mohou být stohovány vertikálně nebo uspořádány vedle sebe a tvořit tak velice působivé tvary. Použití nachází zatím více jako komerční budovy, ale najdou se i bydlící nadšenci.

Obklady z odpadu

Na závěr ještě jeden příklad trochu až kuriózní recyklace. Ukázkový dům v areálu univerzity v Brightonu je z 90 procent tvořený odpadem.

Obložení fasády obsahuje mimo jiné 20 000 kartáčů na zuby, 4 000 disků DVD, 2 000 disket a 2 000 použitých kobercových dlaždic. Ambicím, nadšení a fantazii se meze nekladou…

13.10.2020 4:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist