Toužíte po pěkném interiéru? Tak si na něj posviťte!

Jednou z nejsnadnějších obměn v bytě je nákup lustru. Ať už si vyberete jednoduché závěsné svítidlo, nebo naopak zvolíte ozdobný lustr, vždycky je důležité si uvědomit, kam ho potřebujete umístit, jak moc má osvětlit daný prostor a jak bude „ladit“ s ostatním vybavením interiéru.

obr.01_intrieur-jungle-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Nedgis

Hitem jsou LED RGB svítidla

Požadavky na osvětlení interiéru se stále zvyšují. A to se samozřejmě týká i vzhledu svítidel. Už dávno nám nestačí v místnosti jedno centrální jednoduché svítidlo. Vytváříme si různé světelné zóny, abychom umocnili příjemnou atmosféru.

V poslední době je velmi populární také osvětlení typu LED RGB. Zatímco barevné svítí jednou barvou, nejčastěji se jedná o červenou, modrou, zelenou a žlutou, tak RGB žárovky mohou svítit jakoukoliv zvolenou barvou a vy si můžete osvítit pokoj barvou dle nálady nebo příležitosti. Díky technologii LED nespotřebují moc energie.

Oblíbenou dominantou místnosti se stávají látková stínidla, a to především díky své schopnosti zútulnit a pocitově zateplit prostor. Bohužel se hůře udržují, protože je nemůžete jednoduše umýt jako lustry z ostatních materiálů. Musíte se spokojit s pouhým „odprašňováním“.

Krásný lustr do jídelny

Jídelní stůl bývá vnímán jako srdce domova, a proto si zaslouží dostatečně silné a pěkné osvětlení. Díky zajímavému lustru celý jídelní kout esteticky pozvednete a snadno vykouzlíte hřejivý pocit domova. Svítidlo by samozřejmě mělo korespondovat se stylem zařízení, světlo by nemělo stolující oslňovat ani jim bránit ve výhledu na ostatní osoby sedící u stolu.

Stmívání do obývacího pokoje

Do obýváku si rozhodně pořiďte svítidlo sice luxusní, ale zároveň dostatečně funkční, aby vám posloužilo jak při odpočinku, tak i při četbě, případně při ručních pracích. Je sem proto vhodné instalovat stmívač centrálního osvětlení, který umožňuje regulaci světelné intenzity. Centrální osvětlení může zajišťovat jedno nebo více světelných těles, ale světlo by mělo být spíše měkké, rozptýlené.

Tlumené světlo do ložnice

Ložnice slouží k odpočinku a obnově sil, proto je sem vhodné instalovat spíše tlumenější, nepřímé osvětlení. Standardním řešením je centrální stropní svítidlo, a to buď ve střídmější, jednodušší variantě, nebo spuštěný lustr ve výraznějším designu. V malých ložnicích však toto svítidlo většinou visí nad částí lůžka, proto dejte pozor, aby vás neomezovalo při vstávání. Velmi efektivní jsou tzv. světelná nebe s volitelnou barevností.

Vždycky je však při výběru lustrů nejdůležitější dbát především na to, abyste se cítili ve svém bytě příjemně a měli z výsledného nasvícení dobrý pocit.

 

5.2.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist