Topná sezóna začíná: Jak pečovat o krb

Jen máloco uklidní tak jako pohled do hypnotizujících plamenů ohně či krbu. Nejen že celý prostor zútulní, ale hlavně vyhřeje příjemným sálavým teplem. Což nás zajímá hlavně teď, kdy jsou dny i noci stále chladnější.

Aby nám krb dobře fungoval, musí se mu věnovat náležitá údržba, která udržuje jeho funkci a prodlužuje mu životnost. Některé činnosti, jak běžnou údržbu, zvládnete bez problémů sami, na čistění komína, jehož revize je ze zákona nutná každý rok, si musíte přizvat odborníky – kominíky.

Vyschlé dřevo dělá oheň

To jak často budete krb či krbová kamna čistit závisí na kvalitě dřeva a tom, zda je dostatečně vysušené, ale také například na používání vzduchových ventilů.  Často je na vině i nedostatečný tah komínu.

K čištění přistupujeme každý třetí až čtvrtý den, v závislosti na jejich velikosti, objemu nádoby na popel a intenzitě používání.  Krb i kamna čistíme, když jsou úplně vychladlá! Nejotravnější činností je vybírání popela, hlavně z toho důvodu, že si při troše nepozornosti můžeme pěkně zaneřádit celý byt. Praktický je vysavač popela, který sbírá popel do plechové nádoby. Polep patří do popelnice, nebo máte-li zahradu, můžete jej použít na záhony nebo do kompostu. K čištění skel a dvířek použijeme speciální čističe na gelové bázi, případně spreje. Dobře fungují staré noviny a trocha lidské síly.

Krb či kamna potřebují údržbu i zvenčí – mají byt zútulnit, nikoli hyzdit zašpiněným povrchem. I v tomto případě přistupujeme k čištění až tehdy, když jsou plně vychladlá. Povrch nejprve dobře vysajeme. Pak záleží na materiálu, u omyvatelných materiálů bvykle stačí teplá voda s kapkou octa a nějakého odmašťovacího prostředku, případně nastrouhaného mýdla. Prodávají se i speciální čističe, ale v podstatě jde jen o silnější odmašťovače.

Kominíka nejen pro štěstí

Jestli jste nestihli údržbu po skončení topné sezóny (minimálně vynést popel byste ale měli v každém případě), udělejte to teď. Důkladně očistěte povrch vnitřních i vnějších stěn. Dále vyhledejte číslo na svého kominíka a nechte si důkladně vyčistit komín a kouřovody. Zanesený komín a ušetřená tisícovka by vás mohly přijít hodně draho  – jsou nejčastější příčinou požárů během topné sezóny. Kromě toho revize může odhalit i další nedostatky, které tak budete mít čas odstranit, než podpálíte první polínko.

Designový výhed

Kromě praktických záležitostí myslete i na ty vzhledové. Jistě jste si dali záležet při výběru krbu nebo krbových kamen. Také krbové náčiní by mělo splňovat jisté estetické požadavky, podívejte se po obchodech, nabídka je opravdu široká a některé koše na dřevo či krbové náčiní se mohou stát šperkem obývacího pokoje. Na některých se podílejí i špičkový designéři. Můžete si vybrat mezi nerezovými a nerezovými v kombinaci s textilií. Na výběr máte z tří až pětidílných setů. Malou ochutnávku najdete ve fotogalerii.

Text Jana Truksová
Foto: Blomus, Pinterest

10.11.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist