Tohle VÁS ZAJÍMÁ: Krb třeba i v paneláku a se skutečným ohněm

Pokud oželíte klasické praskání ohně a vůni spalovaného dřeva, pak můžete mít krb třeba v panelovém domě nebo v koupelně. Stačí jen dostatek místa. Žádný komín ani povolení k tomu nepotřebujete. Mluvíme teď o krbech spalující na místo dřeva metylalkohol, který nevytváří zplodiny v takové míře, že by je bylo nutné odvádět do komína.

Krb v paneláku?

Je to vlastně něco jako větší petrolejová lampa, pouze s tím rozdílem, že místo knotu je tady ohniště, ve kterém se spaluje metylalkoholové palivo. To nepraská a nevoní tak, jako dřevo a jeho oheň vypadá na první i druhý pohled také trochu jinak, ale jedná se o opravdové plameny, které jsou schopné vyhřívat místnost a fungovat jako doplňkový zdroj tepla. Výrobce uvádí pouze jedinou hodnotu a tou je výhřevnost 3 až 4 kW s tím, že metylalkoholový krb dokáže temperovat místnost o velikosti až 42m2 (což je údaj dost vágní, neboť neuvádí objem místnosti, ale pouze velikost její podlahové plochy).

Krb v paneláku? Cena a provoz

Ceny metylalkoholových krbů se pohybují od necelých 26 000Kč. Americký výrobce, který je současně majitelem patentu, se logicky orientuje na takové zákazníky, kteří nemají možnost využití komfortu konvenčního krbu s otevřeným ohněm. Nabízí proto i rozměrem malé a ploché krby ( 80×75, hloubka 25 cm ) určené třeba právě do obývacího pokoje panelového bytu.

Krby – inspirativní fotogalerie

I metylalkoholový krb svým hořením spotřebovává kyslík a žádná energie, tedy ani tepelná, neexistuje sama o sobě bez příčiny a následku. Pokud se hovoří o hoření paliva bez zplodin a bez nutnosti odvádět je komínem, pak se tím říká, že zplodin je málo, nikoliv že neexistují. V nevětratelné či špatně větratelné místnosti jistě nebude vhodné takový krb používat.

Další informace nejen o krbu v paneláku ve článku Plánujete krb? Moderní krb?
Red.
Foto La Flame

17.2.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist