Toaletu do koupelny nebo zvlášť? Češi mají jasno

Obojí má své pro a proti, ale v našich končinách je spíše zvykem toaletu oddělovat. Nicméně, ne vždy je to možné. Navíc architekti mají tendenci obě funkce sdružovat. Jak to tedy je?

bathroomtakeaway_2999887_edgebathroomsuitewithplan-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Bathroom Takeaway

Je to praktické?

Podle průzkumu společnosti Jika se samostatný klozet nachází až v 70 % českých domácností. Zdá se, že Češi se již rozhodli. Proč tedy trendy architektů a designérů velí, dát ho do koupelny? Není třeba se toho bát, v mnoha případech to chod domácnosti ani její členy to nijak neobtěžuje. Nicméně při zařizování bytu či domu – pokud máte na výběr, je třeba respektovat životní návyky členů domácnosti a nároky na časové vytížení.

Počítejme s tím, že dva lidé nebudou chtít WC a koupelnu zpravidla využívat současně, což může být komplikace zejména při ranních nebo večerních špičkách. Řada lidí bude mít problém se ztrátou soukromí, někomu může vadit zápach z WC, který se logicky přenáší do celé společné místnosti.

Kladem společné toalety je naopak větší prostor a jeho lepší využití. Ten ocení například lidé s malými dětmi, ale i senioři nebo lidé s nejrůznějšími zdravotními handicapy.

Toaleta v koupelně

Nabídka klozetů je neskutečně široká. Velkou výhodou je, že můžete sehnat klozet ve stejném vzhledu jako umývadlo a vanu. Příchod nových technologií oživil i zájem designérů a z okrajové otázky se stává plnohodnotné téma. Dnes už můžete od WC chtít rozhodně více než jen základní hygienické funkce.

To oceníte nejen u záchodové mísy, ale i u sedátek. „Za pozornost stojí důmyslné a bezpečné mechanismy zpomalující sklápění sedátka a poklopu. Prostě o sedátko jen jemně zavadíte a ono tiše a pomaloučku dosedne na toaletu. Rychloupínací ocelové úchyty umožňují snadné odepnutí v místě uchycení. Stačí jedno stisknutí a sedátko lze bez námahy odejmout, což umožňuje velmi snadné a především dokonalé vyčištění,“ říká Ingrid Hejkalová ze značky Jika.

Hlídejte spotřebu vody

Splachovací záchody jsou velmi náročné na spotřebu vody, což je jak neekologické, tak neekonomické. Osobní hygiena je největším „žroutem“ vody a připadá na ni kolem 75 % denní spotřeby domácnosti. Moderní záchody a jejich technologie výrazně snižují spotřebu vody.

„U standardních záchodů je běžné, že na jedno spláchnutí spotřebujete až 10 litrů vody. Při využití systému Dual Flush dochází k maximálně úspornému využívání vody při splachování. Pro dokonalé spláchnutí si vystačíte jen se 3 litry, případně 4,5 litru vody. Ochráníte tak nejen přírodu, ale poznáte to i na své peněžence,“ říká Ingrid Hejkalová, marketingová manažerka značky Jika.

Také systém Ecology Alcaplast, který získal v roce 2014 ocenění Gaia Awards v Dubaji, výrazně snižuje spotřebu vody: „Naše výrobky umožňují, aby byly systémy zpětně kompatibilní. Je tedy možné standardní WC modul upravit na ekologický a naopak,“ doplnila Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast.

Pro udržení správné funkce systému je důležitá i keramická mísa, která musí objemem splachování odpovídat předstěnovému WC systému. Pokud nejsou tyto prvky kompatibilní, může dojít k vystřikování vody z mísy při spláchnutí nebo naopak k nedokonalému opláchnutí mísy. Podstatným faktorem je také průtok vody, kdy různé mísy vyžadují různou výši průtoku, a to i ve stejné sérii. Řešením je redukce přívodu vody z předstěnového instalačního systému.

Velmi oblíbené jsou zvláště v menších prostorech toalety spojené s bidetem. Ten výrazně usnadňuje a zlepšuje hygienu. Existují jak bidety integrované v toaletní míse, tak i bidety zabudované do sedátka. Při výběru toalety je dobré myslet i na tuto funkci, byť bidety stále nejsou ve většině domácností samozřejmostí.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist