Toaletu do koupelny nebo zvlášť?

V současnosti je trendem, aby bylo WC součástí koupelny, nicméně v našich končinách je mnohem oblíbenější mít toaletu zvlášť. Když se stěhujeme do staršího bytu nebo domu, obvykle nemáme na výběr, protože dispozice je daná a jiné řešení není možné. Obě řešení mají své výhody a nevýhody. Jaké?

alcaplast_foto_1-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Alcaplast

Podle průzkumu společnosti Jika se samostatný klozet nachází až v 70 % českých domácností. Zdá se, že Češi se již rozhodli. Proč tedy trendy architektů a designérů velí, dát ho do koupelny? Není třeba se toho bát, v mnoha případech to chod domácnosti ani její členy to nijak neobtěžuje. Nicméně při zařizování bytu či domu – pokud máte na výběr, je třeba respektovat životní návyky členů domácnosti a nároky na časové vytížení.

Počítejme s tím, že dva lidé nebudou chtít WC a koupelnu zpravidla využívat současně, což může být komplikace zejména při ranních nebo večerních špičkách. Řada lidí bude mít problém se ztrátou soukromí, někomu může vadit zápach z WC, který se logicky přenáší do celé společné místnosti.

Kladem společné toalety je naopak větší prostor a jeho lepší využití. Ten ocení například lidé s malými dětmi, ale i senioři nebo lidé s nejrůznějšími zdravotními handicapy.

Design toalety vzhled koupelny nenaruší

Nabídka klozetů je neskutečně široká. Velkou výhodou je, že můžete sehnat klozet ve stejném vzhledu jako umývadlo a vanu. Příchod nových technologií oživil i zájem designérů a z okrajové otázky se stává plnohodnotné téma. Dnes už můžete od WC chtít rozhodně více než jen základní hygienické funkce.

To oceníte nejen u záchodové mísy, ale i u sedátek. „Za pozornost stojí důmyslné a bezpečné mechanismy zpomalující sklápění sedátka a poklopu. Prostě o sedátko jen jemně zavadíte a ono tiše a pomaloučku dosedne na toaletu. Rychloupínací ocelové úchyty umožňují snadné odepnutí v místě uchycení. Stačí jedno stisknutí a sedátko lze bez námahy odejmout, což umožňuje velmi snadné a především dokonalé vyčištění,“ říká Ingrid Hejkalová ze značky Jika.

U toalety myslete na spotřebu vody

Splachovací záchody jsou velmi náročné na spotřebu vody, což je jak neekologické, tak neekonomické. Osobní hygiena je největším „žroutem“ vody a připadá na ni kolem 75 % denní spotřeby domácnosti. Moderní záchody a jejich technologie výrazně snižují spotřebu vody.

„U standardních záchodů je běžné, že na jedno spláchnutí spotřebujete až 10 litrů vody. Při využití systému Dual Flush dochází k maximálně úspornému využívání vody při splachování. Pro dokonalé spláchnutí si vystačíte jen se 3 litry, případně 4,5 litru vody. Ochráníte tak nejen přírodu, ale poznáte to i na své peněžence,“ říká Ingrid Hejkalová, marketingová manažerka značky Jika.

Také systém Ecology Alcaplast, který získal v roce 2014 ocenění Gaia Awards v Dubaji, výrazně snižuje spotřebu vody: „Naše výrobky umožňují, aby byly systémy zpětně kompatibilní. Je tedy možné standardní WC modul upravit na ekologický a naopak,“ doplnila Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast.

Pro udržení správné funkce systému je důležitá i keramická mísa, která musí objemem splachování odpovídat předstěnovému WC systému. Pokud nejsou tyto prvky kompatibilní, může dojít k vystřikování vody z mísy při spláchnutí nebo naopak k nedokonalému opláchnutí mísy. Podstatným faktorem je také průtok vody, kdy různé mísy vyžadují různou výši průtoku, a to i ve stejné sérii. Řešením je redukce přívodu vody z předstěnového instalačního systému.

Velmi oblíbené jsou zvláště v menších prostorech toalety spojené s bidetem. Ten výrazně usnadňuje a zlepšuje hygienu. Existují jak bidety integrované v toaletní míse, tak i bidety zabudované do sedátka. Při výběru toalety je dobré myslet i na tuto funkci, byť bidety stále nejsou ve většině domácností samozřejmostí.

27.2.2019 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Více o tématu: koupelnakoupelnytoaletawc

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist