Na toaletě strávíme 1,5 roku života. Jak ho udělat co nejpříjemnější?

Bez toalety se neobejdeme, nechybí v žádné domácnosti. Jde vlastně o vrcholný důkaz vyspělé civilizace. Měli bychom si ji udělat co nejpohodlnější a nejpříjemnější. Chytré mozky spočítaly, že průměrně na toaletě strávíme rok a půl života. A to už je nějaká doba!

img_1134-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: IDEAcollective

Na výběr máme ze tří typů toalet. Velmi oblíbené jsou závěsné klozety, ale v nabídce jsou i kombinační mísy, kdy je spodní část toalety spojená s nádrží na vodu. Nebo můžete zvolit samostatně stojící WC se splachovací nádrží umístěnou v podomítkovém modulu. Zvláště při rekonstrukci vás mohou při volbě typu limitovat určité technické požadavky. A právě na ně si musíte dát pozor.

My „civilisté“ se budeme rozhodovat při výběru toalety hlavně z estetického hlediska a vezmeme v úvahu i to, jak se bude udržovat. Zkušený instalatér zase bude hledět na kvalitu zvolených komponentů a na technické možnosti, případně poradí, jaké stavební zásahy jsou potřeba. Obě hlediska jsou důležitá a je potřeba je skloubit.

Jak na instalaci závěsného WC

V současnosti jsou jedničkou určitě závěsné systémy, a to hlavně kvůli snadné údržbě. Dobře se pod nimi vytírá a celkově působí elegantněji.

Před instalací závěsného typu WC je potřeba zvážit, zda je v koupelně dostatečně nosná stěna, což se vyskytuje hlavně v panelových domech. „Z tohoto důvodu doporučujeme instalovat upevňovací prvky pro uchycení rámového podomítkového modulu do bočních stěn. Toto upevnění bylo vyvinuto přímo pro panelákové rekonstrukce. Boční uchycení je nastavitelné a je určeno především tam, kde za podomítkovým modulem prochází domovní instalace (vodovodní, kanalizační, plynové potrubí atd.),“ vysvětluje Petr Štěpánek, servisní technik značky Jika. U novostaveb je ideální vložit splachovací nádržku přímo do niky masivní stěny a uspořit tak potřebné místo.

Při instalaci závěsné toalety je potřeba správně vyřešit odpad. Ten by měl mít nastaven správný spád tak, aby nedocházelo k jeho zanášení, případně i vracení exkrementů zpět do mísy. „Při instalaci závěsné toalety v panelákovém domě je třeba mít na mysli, že zde správný spád namísto dopojení z hlavní stoupačky ve spádu 90 stupňů je nutné vést pod úhlem 45 nebo 60 stupňů,“ radí dále Petr Štěpánek.

Závěsné WC se instaluje na předstěnový modul, u kterého si můžeme sami zvolit, v jaké výšce nad zemí bude zabudováno. „Běžně doporučovaná výška zavěšení mísy od země je 40 centimetrů. Pokud v bytě budou bydlet lidé s handicapem nebo starší osoby, je vhodné na výšku přidat pár centimetrů, popřípadě vybrat speciální klozet,“ uvádí odborník.

Připojení na odpad je zásadní

O tom, jaký typ toalety zvolíte, nakonec rozhodne připojení na odpad. U novostaveb není problém, o typu WC rozhodnete již v projektu. Rekonstrukce pak může vyžadovat stavební úpravy.

Existuje zadní vodorovný, šikmý nebo svislý odpad směřující do podlahy, případně vario odpad, který umožňuje všechny druhy napojení. Jeho připojení na odpadní potrubí je ukryté přímo v míse, což zabraňuje ulpívání prachu a usnadňuje údržbu. Na svislé potrubí ale nelze připevnit závěsný modul.

Bidet usnadňuje hygienu

V moderních koupelnách či toaletách by neměl chybět bidet, který velmi usnadní a zpříjemní každodenní hygienu. Ocení ho hlavně starší lidé, kteří na něj paradoxně nejvíce zapomínají. Ale najít bychom ho měli v každé toaletě či koupelně vedle WC. Z estetického a časového důvodu, se stále častěji instalují toaleta a bidet v jednom.

„Pokud si kvůli menšímu prostoru nemůžete bidet dovolit, lze na téměř jakýkoliv záchod namontovat bidetové sedátko. V tomto případě je potřeba tomu přizpůsobit odpad a přívod vody a elektřiny už před rekonstrukcí toalety,“ říká dále Petr Štěpánek.

Na co také myslet?

Dokonalému vzhledu i té nejjednodušší koupelny či toalety pomohou výrobky se stejným designem a tvarem. Proto si vždy vybírejte s kolekcí sanity jediné řady, je jedno zda hranaté či oblými hranami, to záleží čistě na vašem vkusu.

Na výběr jsou mísy s hlubokým nebo plochým splachováním. Oblíbená jsou také WC bez oplachového kruhu, která usnadňují udržování čistoty na toaletě. Díky klozetům s úsporným splachováním ušetříte a zároveň tím pomůžete životnímu prostředí.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist