To je ale pěkný byt, maminko!

Samotných matek s dětmi je v naší společnosti bezpočet. Pokud i vy patříte mezi ně a stále netušíte, jak si zařídit byt přesně podle svých představ a zároveň tak, aby vyhovoval jak vám, tak dítěti, zkuste se inspirovat zde!

Dejme tomu, že máme k dispozici byt 2+kk o padesáti metrech čtverečních. V prvních letech života dítěte samozřejmě uvažujeme, že postýlka bude v ložnici stejně jako postel matky, a proto nemusíme příliš řešit, co a jak s bytem dál. Obývací prostor je tam, kde obvykle, pouze se do něj vsune malá ohrádka pro dítě, kobereček… Co když ale dítě povyroste? To už by v ložnici s matkou spát nemělo…

Dětský pokoj i soukromí mamince

Komu tedy dát prostor? Matce nebo dítěti? Samozřejmě dítěti, proto nastává nejtvrdší oříšek – jak zařídit byt tak, aby dítě mělo svůj vlastní pokoj, ale i maminka měla dostatek soukromí?

Nastupují dvě varianty, tu lepší vybereme podle toho, jak velké pokoje máme k dispozici. Pokud je ložnice menší a obývací prostor s kuchyní naopak prostorově bohatší, je řešení nasnadě. Dítěti uvolníme ložnici, kterou potom zařídíme přesně podle jeho potřeb, přičemž není problém zařízení měnit podle toho, jak dítě roste.

Důmyslné rozdělení prostoru

V obývacím prostoru potom vyčleníme i koutek pro maminku. Ten můžeme přehradit buď vhodně zvoleným nábytkem, japonským závěsem nebo rovnou příčkou – to však platí pouze v případě, kdy máme opravdu hodně prostoru, neboť příčka nejenže prostor zmenší fyzicky, ale o to víc i opticky, proto pozor, aby po přehrazení pokoj nevypadal jako dvě malé klícky.

Mamince bude muset postačit postel, stolek a několik komod pro nezbytné věci. Pokud si to můžeme dovolit, místo skříní přidejme raději větší postel, protože věci vždy můžete uložit do prostor v předsíni, potenciálního nového tatínka a manžela už ale ne!

Druhá varianta přichází v úvahu v tom případě, máme-li k dispozici větší ložnici a spíše menší prostor pro obývání. I přehrazení ložnice je totiž řešení. Dva menší pokoje, jeden pro matku, druhý pro dítě, totiž může být taky řešením. Obývací prostor přitom zůstane neporušen.

Ložnice těsně pod stropem

Zajímavým řešením je i spací část pro maminku těsně pod stropem. Obývací prostor tak dostane dvě roviny. To, že se zmenší výška bytu, vůbec nevadí, uvážíme-li, že to bude pro zachování celkového prostoru. Kromě lůžka může být těsně pod stropem i několik malých skříněk na osobní věci a problém je ihned důmyslně vyřešen.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Radikální přestavba

Pokud si ovšem vůbec nevíte rady a ani jedno řešení vám nevyhovuje, není problém se poradit s odborníky a byt úplně předělat, příčky probourat a postavit je znovu tam, kde budou nejvíce potřeba. V tomto případě můžete zmenšit předsíň a rozšířit ložnici, nebo například propojit koupelnu se záchodem a ušetřit tak další místo. A nezapomeňte – když se chce, všechno jde. Někdy i to, co vypadá na první pohled takřka nemožně.

Martina Tlachová
Foto: Reiffeisen Styl, Nákupní dům, Hülsta

21.11.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist