Tmavý byt bude plný světla

Žijete v suterénním bytě? Přichází k Vám domů málo slunce a i přes to, že je léto v plném proudu, mátě dojem, že Váš obytný interiér je tmavý, připadá Vám vlhký a neproslunitelný? Řešení je poměrně snadné. Stačí právě teď, v průběhu léta, udělat několik drobných úprav a v nadcházejícím podzimním období, kdy bude slunce stále vzácnější, se pak můžete těšit z interiéru zalitého světlem.

124116-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Jedním z prvních předpokladů je odstranění veškerých odstranitelných překážek, které stojí přirozenému světlu v cestě. Platí to např. o množství různých drobných předmětů na okenním parapetu, stejně jako o tmavých a těžkých závěsech atp. Velmi zásadní roli pak hrají také barvy stěn a to zejména v okolí okna nebo jiného zdroje přirozeného světla.

Ošetření okenního otvoru a barvy stěn a stropu

Okno umožňuje vstup přirozeného světla do obytného interiéru. Zejména u oken, které jsou vsazeny do silné zdi platí, že jejich okolí (boční plochy okenního otvoru), by měly být nejlépe bílé tak, aby odrážely světlo v co největší míře do okolního interiéru. Zásadní roli hrají tyto odrazové plochy v případě, kdy přímé sluneční světlo dopadá do okna primárně z boku a první, na co narazí, je právě bok okenního otvoru a nebo jeho parapet. Jsou li tyto plochy tmavé, budě světlo pohlcené ještě dříve, než bude mít vůbec šanci vstoupit do interiéru.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Dalším velmi důležitým faktorem je barva stěn. V malém, potažmo pak tmavém bytě, by stěny měly být přirozeně světlé, nejlépe asi bílé. Barva stropu by v takovém bytě měla být stejná, jako barva stěn. Je to psychologický moment – podvědomá potřeba zažívat pocit neomezenesti – volnost otevřeného prostoru / interiéru všemi směry. Strop a stěny jsou jako „jedna obloha“. Něco jiného je pak barva podlahy. Ta by měla být tmavší, než barva stěn a zde hraje roli potřeba vnímat zemi jako něco pevného, stabilního, na co je možné se spolehnout a co se lidově řečeno „ani nehne“. Proto je potřeba ji výrazněji odlišit od stěn a stropu. V malém a tmavém bytě, kde volíme nejlépe bílé stěny i strop, pak bude dobré vybírat podlahu ve světlých odstínech podlahových dřevin, tedy např. buk a nebo třeba bříza.

 

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Barvy nábytku a doplňků

Možná to bude znít nedůvěryhodně, ale výrazným způsobem je možné prosvětlit byt změnou barev zařizovacích předmětů. Tmavé barvy např. potahů sedací soupravy, tmavá plocha skříně atd., to vše vytváří jednak pocit stísněnosti, což je tedy záležitost vnímání a šlo by říci, že se jedná o vyloženě subjektivní dojmy, ale na druhou strnu je tu fakt, že tmavé barvy světlo zcela jednoduše pohlcují. Opravdu postačí, když velká kožená černá sedačka v malém jednopokojovém bytě s kuchyňským koutem získá např. přečalouněním světle krémovou barvu. A není nutné rovnou navštívit čalounictví, stačí si efekt ověřit s pomocí nějakého světlého přehozu. Když se pak takováto nově vzniklá bílá plocha namíří proti přirozenému zdroji světla – postaví se mu do cesty jako jeho odrazová plocha, pak je efekt ještě o něco málo výraznější. A to samé je možné udělat i s jinými částmi vybavení bytu.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv autora
7.8.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist