Tipy, jak zařídit domácí pracovnu

Děsí vás představa, že byste museli pracovat z domova? Jakmile máte „home office“, nemůžete se zbavit pocitu, že podáváte menší výkon, než když jste celý den v kanceláři? Možná je to jen tím, že si doma neumíte vytvořit pro práci ty správné podmínky. A proto se nad tím chvilku zamyslete.

1angel-cerda-s.l._atelier-angel-cerdĂ1-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Angel Cerdá, S.L.

Co je k tomu potřeba? Především si jasně vymezit prostor, který bude sloužit jako pracovna, byť by měla být sebemenší. Důležité je, aby nevadila běžnému chodu domácnosti, ale na druhou stranu vás okolí nesmí rušit při soustředění a pracovním výkonu.

Potřebujete pracovnu jen někdy, nebo každý den?

Zdá se vám to zbytečná otázka? Nikoli. Je to pro vás naprosto zásadní. Podle toho totiž musíte naplánovat své další kroky. V prvním případě většinou stačí si vytvořit jen pracovní koutek třeba v obýváku, který je ale nutné oddělit od ostatních činností. Zbytečně by vás totiž rozptylovaly a odváděly od práce. Jako předěl stačí použít například policovou stěnu nebo paraván. Při zařizování pracovního koutku můžete klidně upřednostnit funkčnost vybavení před designem.

Zatímco když plánujete vzhled pracovny, kterou budete využívat denně, má smysl si více vyhrát i s designovými prvky, příp. pracovnu stylově zakomponovat přímo do obývacího pokoje.

Nejdůležitější jsou pořádný stůl, židle a osvětlení

V žádném případě neuděláte chybu, když především investujete do kvalitní pracovní židle a stolu. Oba kusy nábytku by měly být pohodlné, příp. výškově nastavitelné. Nejlepší je sedět na tzv. aktivní židli, která se hýbe s vámi a nezatěžuje tolik záda. Skvělý a levný doplněk ke klasické židli je také gymnastický míč.

Neméně důležité je správné osvětlení, a to jak denní, tak umělé. Nejlepší pro vaše oči je přirozené denní světlo, proto je ideální umístit stůl k oknu. Ujistěte se jen, že vám při práci nebude svítit slunce přímo do monitoru a také že si nebudete stínit rukou. Pokud máte omezené prostorové možnosti, pořiďte si speciální rolety, které tlumí sluneční paprsky, ale zároveň propouští denní světlo.

Volte správné barvy a praktické doplňky

Co se týče výběru barev, nejlepší jsou přírodní odstíny, ideálně odstíny dřeva, protože nenamáhají oči. Vhodná kombinace ke dřevu je například bílé lamino, to vše doplněné například dřevěnou podlahou. A protože se vaše oči při práci unaví, ulevíte jim tím, že se obklopíte zelenou barvou. Nemáte-li výhled z okna do zeleně, můžete alespoň část stěny vymalovat v tomto tónu nebo použít tapetu. Rozhodně se vyhněte extravaganci a agresivním barvám. Svou výrazností by vás zbytečně rušily při práci.

Nezapomeňte si pořídit také všelijaké praktické pomocníky. Ať už jsou to nástěnky, pořadače, stojany na psací potřeby nebo organizéry. Raději se však vyvarujte zbytečných dekorací. Příjemné prostředí si vytvořte spíše pomocí rostlin. Uvidíte, že vám pak půjde práce sama od ruky.

21.11.2017 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist