Tipy, jak vyčistit pískované sklo

Kdo měl doma pískované či leptané sklo, ví, jak snadno mohou při jeho čištění vzniknout nevzhledné skvrny a čím více jste je čistili, tím horší to bylo. Přečtěte si, jak ho umýt, aniž byste ho poškodili.

5celosklenene_dvere_piskovany_motiv_otocne_foto_zdroj_j.a.p.slovakia-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: J.A.P.

Jaký je rozdíl mezi pískovaným a leptaným sklem?

Pro běžné skleněné plochy je typický jejich vysoký lesk. Stále častěji se však objevují výrobky, jejichž součástí je sklo, které má matný efekt. K tomu dochází během výrobního procesu použitím různých speciálních metod, jako je leptání či pískování. K leptání se používá kyselina, která naruší z jedné strany plochu skla, a to tím získá mléčné zabarvení. Zůstane i nadále průsvitné, ale stane se neprůhledným.

Při pískování je na sklo pod tlakem stříkán speciální písek z drobných hliníkových částic, které vytvoří ve skle mikroskopické prohlubně. Pískované mohou být celé plochy či jen určité části, vypískovat lze také různé dekory nebo nápisy.

Stále oblíbenější je pískování podbarveného skla, kde matnost povrchu nejvíce vynikne. Takové sklo je většinou používáno na opláštění dveří, ale najdete ho i u jiných výrobků určených jak od interiéru, tak exteriéru.

Sáhněte po úpravě s nanolakem

Údržba zmatněného skla se samozřejmě od klasického leštění skleněných ploch poněkud liší. Již při výběru skleněných prvků myslete na jejich bezproblémové ošetřování a při nákupu volte raději pískované sklo, které bylo opatřeno vrstvou nanolaku. Pískovaný povrch bez nanovrstvy je totiž náchylnější k usazování prachových částic. A navíc z něj jdou nečistoty hůře vyčistit.

Výhodou nanolaku je, že vyplní mikrotrhlinky na pískované ploše, čímž ve finále vznikne dokonale hladký povrch, zatímco matný efekt zůstane samozřejmě zachovaný.

Čistá voda je záruka úspěchu

Při čištění leptaného či pískovaného skla je třeba se držet několika základních pravidel. Nejdříve omyjte celou plochu čistou vodou. Nikdy neomývejte jen její část, protože by na skle vznikly nevzhledné skvrny a vy byste museli začít s čištěním znovu.

K mytí používejte vždy jen čistou vodu a jemný hadřík. Je-li znečištění skleněné plochy opravdu velké, přidejte do vody pár kapek saponátu na nádobí. Vodou při čištění spíše šetřete. V tomto případě rozhodně neplatí, že co je mokré, to je čisté. Naopak. Přílišným namáčením by bohužel mohly vzniknout na různé mapy a vaše snaha by přišla vniveč.

Pokud myjete leptané sklo, nechte ho přirozeně oschnout. Pískované sklo jemně vysušte, protože nerovnoměrně odpařující se voda by mohla po sobě zanechat nežádoucí stopy.

24.9.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist