Tipy, jak uklidit garáž, dílnu nebo sklep

Víte, že většina domácností má totálně přeplněný sklep, garáž nebo dílnu? Lidé se často k těmto prostorům chovají jako k „území nikoho“. Hosté tam většinou nepřijdou, takže se naše garáže, dílny a sklepy stávají skladišti nepotřebných a sezonních věcí. A nakonec ani sami nevíme, co tam vlastně všechno máme. A právě teď, na začátku roku, kdy je venku špatné počasí, brzy se stmívá a ve zbytku domu nebo bytu máte ještě vánoční výzdobu, se můžete vrhnout právě na úklid těchto prostor.

3shelf-3190116_1920-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Pixabay

Pořiďte si regály

Jedním ze skvělých způsobů, jak konečně získat přehled o tom, co kde máte, je nainstalovat police podél zdí. Ideální jsou kovové regály, kterým nevadí vlhko. Když budete mít chuť, můžete je třeba natřít pestrými barvami.

Řešením je ale také vestavěný regálový systém na míru přímo od truhláře nebo navštívit hobby market, nakoupit prkna a vyrobit si pár polic sami. A drobnosti, jako je například různé nářadí, přehledně zavěste na zeď.

Rozčleňte vizuálně prostor

Při úklidu suterénu budete možná také přemýšlet o tom, jak od sebe funkčně oddělit různé oblasti, jako jsou třeba sezonní potřeby – lyže, kola, nářadí nebo sklenice na zavařování. Předem si určete jednotlivé zóny, můžete si je předem i rozkreslit. Je to jednoduchý způsob, jak si snadno uvědomíte, co vlastně potřebujete ve sklepě či v garáži skladovat a jak tomu dát potřebný řád.

Uplatněte zásady minimalismu

Minimalismus nemusí být jen nahoře v obytné zóně. Minimalistický styl můžete vnést i do suterénu. Ke stěnám umístěte plechové nebo dřevěné skříně a do nich všechno vzorně poskládejte. Výhodou je, že je zavřete a všechno bude schované. Použijte neutrální barvy, jako je bílá nebo šedá a místnost bude působit vzorně uklizeně a bez zbytečností.

Přemýšlením o suterénu z hlediska minimalismu a minimalistického životního stylu byste mohli být schopni si zároveň ujasnit, co je opravdu potřeba zachovat a co vyhodit. Dobrým pravidlem je, že pokud jste zapomněli, že jste něco vlastnili nebo jste to už rok nepoužili, je to zralé na vyhození nebo darování.

Levným řešením jsou krabice

Oblíbeným způsobem, jak uklidit sklepní prostory, je naskládat všechno do krabic. Rozhodně jsou však právě kvůli výše zmíněné vlhkosti nejméně vhodné krabice papírové. Raději si pořiďte dřevěné nebo plastové boxy. Ty poslední jsou poměrně levné, a když se zapráší, tak je snadno umyjete a budou vám dál sloužit.

Stačí jen do jejich uspořádání vnést určitý systém. Část může například obsahovat odložené hračky, oblečení, boty, dekorace a další v podstatě nepotřebné věci, které se zdráháte z nostalgických důvodů vyhodit. V další části mohou být sezonní předměty, vánoční ozdoby, nářadí a různé náhradní díly, například na kolo nebo vysavač.

Uspořádat sklep se vám může jevit jako poměrně skličující úkol, ale věřte, že když se do něj pustíte právě teď, úklid pojmete spíše jako nezávaznou hru a využijete při třídění jeden nebo kombinaci několika systémů, nebude váš sklep skrývat už žádné nepříjemné tajemství a vy se v něm vyznáte i poslepu.

15.1.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist