Tipy pro vaši skvělou domácí pracovnu

Jistě se vám už stalo, že jste se posadili k jídelnímu stolu, položili před sebe notebook a řekli si, že se na práci vrhnete hned po tom, co naskládáte špinavé nádobí do myčky, uděláte si ještě jednu kávu, přečtete si co je nového na internetu a nakonec jste s prací opravdu začali až po dvou hodinách. Pokud berete svou práci vážně, měli byste brát vážně i prostředí, kde ji vykonáváte. Když vezmeme v úvahu pracovní dobu, je to 8 hodin plného soustředění a sezení před počítačem. Proto byste měli mít nejen příjemnou místnost, kde se budete snadno soustředit,ale i prostorný stůl a pohodlnou židli. Tedy pracovnu.

128213-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Místnost, která bude vaší pracovnou, by měla být trochu vzdálena od běžného dění v domě, nebo by měla být v nehlučné části, aby vás rozhovory členů rodiny nerozptylovaly. Všichni členové rodiny by měli respektovat, že místnost je vaší pracovnou, ne místností, kde se skvěle suší prádlo.

Při zařizování dbejte na to, že v pracovně budete trávit hodně času. To, co by vám nevadilo v místnosti, kde občas trávíte pár hodin, vám v zde vadit bude. Co se týče barev na zeď, volte raději neutrální barvy, které můžete doplnit kontrastními doplňky. Pestré barvy vypadají sice moderně, ale pokud k výrazným stěnám přidáte barevné šanony, další barevné doplňky a nábytek, zjistíte, že váš pohled častěji ulpí na nábytku než na pracovní ploše notebooku.

Pracovna – inspirativní fotogalerie

Dlažba nebo plovoucí podlaha vypadá v pracovně luxusně a také se lépe udržuje v čistotě. Chcete-li mít pocit útulna, můžete si nechat položit koberec okolo stolu.

V pracovně byste měli na práci dobře vidět, proto jsou důležitá jak velká okna, tak dobré osvětlení. Světlo v centrálním osvětlení místnosti by mělo být měkké a jasné. Ne  však ostré, protože unavuje oči a hrozí bolesti hlavy. Nastavitelná stolní lampička s delším stínidlem by také měla vydávat teplejší světlo.

I když vám přijde, že na počítač a šálek kávy vám stačí malý stůl, při jeho výběru berte v úvahu i to, že můžete v budoucnu potřebovat nahlížet i do knih a materiálů. Je sice pravda, že čím více prostoru, tím větší odkladová plocha, ale větší pracovní prostor umožní lepší soustředění a přehlednější uspořádání pracovních pomůcek.

Na pracovní židli by se nemělo šetřit. Nikde jinde totiž nesedíte tolik hodin bez přestávky a častokrát i v jedné pozici. Židle by měla být nastavitelná, pohodlná, středně měkká a v nejlepším případě s kolečky. Jednodušeji se vám na ní bude pohybovat a snáz si najdete polohu, při které vás nebudou bolet záda.

Při zařizování domácí pracovny opravdu platí, že méně je více. Pestrý nábytek nebo přeplněná místnost vyvolává dojem nepořádku a pocit nesoustředěnosti. Pokud budete mít v pracovně pouze věci nutné k práci, váš mozek se snadněji přeprogramuje z domácího na pracovní prostředí.

Sabrina Harisová
Foto: freshome.com, idealhomemagazine.co.uk, homedug.com,moltons.com, home-desinging.com

3.8.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist