Tipy pro vaší knihovnu

Milujete knihy a se stejnou láskou je také nakupujete? To je chvályhodné. Pokud ale nejste hrabě, který má na zámku na čtení speciálně upravenou místnost s koženou lenoškou a krbem, dříve či později budete řešit otázku, kam s nimi.

Knihy mají nádherné obaly, krásně voní, ale také mají různé rozměry. Což je jejich kámen úrazu. V malém bytě pak knihovna, kde jsou knihy naskládány tak, aby se využilo každičké volné místo, vytváří dojem nepořádku. Mnozí z nás knihy skládají za sebe, což ušetří místo, ale pak se k některým svazkům vůbec nedostaneme, nebo musíme vše vyndat, abychom nalezli tu správnou.

Světoví designéři vnímají knihovnu spíše jako doplněk do obývacího pokoje, než místo, kam uložit knihy. Jejich návrhy jsou krásné, ale pojmou málo knih. Cestou by bylo zkombinovat je se stávající knihovnou a vystavit právě ty knihy, které mají nestandardní rozměry.

TIP:
 Pokud máte zdi plné obrázků, zkuste stojany na DVD. Dají se rozestavět do rohů po pokojích a knihy v nich vypadají zajímavě. Můžete experimentovat s tvary nebo barvami knih.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Jestli máte to štěstí a  jste majiteli bytu s vysokými stropy, využijte toho. Po celém horním obvodu, od horního rámu dveří až ke stropu, máte místo, které většinou nevyužíváte. Knihovna zaplní prázdnotu a dřevěné schůdky k ní budou vítaným zpestřením.

Do malých bytů, kde se ložnice vyřešila zřízením mezipatra, se hodí využít spodní část postele. Laťkami si vytvoříte zabezpečený prostor, ze kterého vám kniha nevypadne a pohodlně na ni dosáhnete.

Knihovnu si můžete vyrobit i ze starého dřevěného žebříku do tvaru A. Nalakujte ho tak, aby se hodil k zařízení pokoje a mezeru mezi dvěma částmi vyplňte dřevěnou nebo skleněnou podložkou . Ke knihám budete mít  pohodlný přístup z obou stran.

Máte-li velmi málo místa a knihovna se vám zdá příliš výrazná, pořiďte si dřevěné schůdky, které se prodávají k patrovým postelím. Vyberte si takové,které mají větší schod pro chodidlo. Pevně je připevněte na zeď, tak aby schůdky byly 5 cm ode zdi. Knihovna tak bude úzká a vejde se třeba mezi dvě okna.

Další možností je zavedení online knihovny, což by ale byla škoda. Není nic lepšího, než si nad šálkem dobrého čaje přečíst opravdovou knihu, kterou když je napínavá, můžete vzít  i na noc do postele.

Těšíme se na vaše nápady a náměty, jak vyřešit problém s množstvím knih v malém bytě. Napište nám pod článek komentář!

Sabrina Harisová
Foto:freshome.com, furniturestoreblog.com, renovationdesigngroup.com

2.7.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist