TIPY na úsporu místa a úložného prostoru

V populární a nebo i jiné hudbě najdeme spoustu evergreenů a podobné nestárnoucí melodie mají v přeneseném slova smyslu v podstatě všechny odvětví lidských činností. A jaké jsou v případě bydlení? Tak např. téma „jak ušetřit prostor? “. Není to jen otázka dobře zvoleného, ale také dobře umístěného nábytku. Mluvíme vlastně o kompozici, dispozičním řešení a o využití všech využitelných koutů, zákoutí a jiných „slepých míst“

125836-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Každý byt má své vlastní „slepá místa“ a není možné universálním radami postihnout veškeré možnosti a veškerá případná řešení. Neznamená to ale, že nelze zmínit několik základních „triků“, které fungují a které jsou prověřeny generacemi uživatelů.

A tady jsou:

1. klasickým a velmi efektním způsobem je snížení podhledu (snížení stropu) v místnosti, ve které se běžně nezdržujeme. Klasikou je předsíň. Snížený podhled je pak dobré zpřístupnit jednoduchým poklopem. Běžně se podhled řeší sádrokartonem, palubkami a nebo jednoduše kusem plovoucí podlahy.

Podhledy se také snižují s koupelnách, již méně šťastné je snižování podhledu v kuchyni.

POZOR: minimální prostor mezi vaší hlavou a stropem by neměl být menší, než 10 cm (jinak se budete cítit jako klaustrofobik).

2. dalším nástrojem jsou úložné prostory v nábytku. Týká se to gaučů, pohovek, již méně pak křesel, ale rozhodně postelí, válend atd.

Velká inspirativní fotogalerie úložných prostorů

3. standardně je místo šetřeno použitím multifunkčního nábytku. Běžně se pak např. gauč rozloženém mění na lůžko a obráceně.

4.mobilní a skládací nábytek je také zajímavým způsobem. Takto se dá řešit např. pracovní – psací stůl, počítačový stůl, pracovní místo atd. Jednoduše se rozloží (podobně jako sušák na prádlo) a pak se znovu složí a nebo jen zasune – uklidí.

5. rozkládací a skládací nábytek je ale běžnější v případě již zmíněných lůžek, respektive gaučů a pohovek ,ale také dokáže řešit např. jídelní stůl, který běžně slouží pro dvě osoby, ale pokud dorazí návštěva, tak se dokáže proměnit v tabuli pro šest hostů.

TIP: obecně platí, že máte-li málo místa, pak právě pro vás je určený nábytek, který má tyto přívlastky: stohovatelné, skládací, skladebné, rozšiřitelné, přenosné, nafukovací…atd.

6. využívejte stěny. Mnoho předmětů se dá uložit do závěsných skříní podobného typu, jako jsou skříně v kuchyni nad linkou.

7.náročnější, ale efektní je vytvoření pódia s výsuvným šuplíkem coby úložným prostorem. Takové pódium je dobré umístit např. pod postel, nebo pod  jídelní stůl – a to je velmi efektní a elegantní řešení.

Red.
Foto IKEA

30.9.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist