Tipy jak ušetřit náklady za topení – začněte v létě!

Během sezóny, kdy je topení několik měsíců v provozu, se může spalovací komora kotle zanést, což zhoršuje účinnost systému. To má za následek vyšší spotřebu energie na přípravu teplé vody v létě a na vytápění v zimě, tedy celkově vyšší náklady.

117707-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Vyčištěný kotel pracuje úsporněji
Právě letní měsíce jsou ideálním obdobím pro jeho pravidelnou údržbu, kterou odborníci doporučují provádět jednou ročně. Proškolený servisní technik během pravidelné servisní prohlídky zkontroluje, zda všechny komponenty systému fungují správně –  kotel, zásobník, regulaci a expanzní nádoby. Je-li to nutné, vyčistí teplosměnné plochy od usazených nečistot a nastaví znovu kotel na dané parametry. Opotřebované díly vymění. Kromě toho změří hodnoty CO2.

Po kontrole pracuje systém opět hospodárně a ekologicky. Je také výrazně méně náchylný k poruchám. Lze tak předejít výpadkům na podzim a v zimě, kdy bude kotel opět muset podávat plný výkon. Pravidelná kontrola a čištění navíc ušetří až deset procent paliva.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Neodkládejte údržbu, nevyplácí se to
Na podzim bývají servisní střediska nejvíce vytížena a čekání na topenáře se může protáhnout. To potvrzuje Miroslav Bongar, servisní technik společnosti zabývající se vývojem a produkcí plynových kotlů: „Na začátku topné sezóny bývají servisní střediska vytížena lidmi, kteří přes léto na kotel zapomínají a odkládají jeho pravidelnou prohlídku na poslední chvíli.

Když někteří z nich chtějí začít na podzim topit, zjistí, že jim kotel vlivem zanedbané údržby nefunguje.“ V sychravém počasí je každý výpadek topného systému nepříjemně znát. Pravidelná servisní prohlídka přitom znamená podstatně kratší odstávku zařízení, než jakou způsobí většina poruch.

Čekat se servisem na poslední chvíli se tedy jednoznačně nevyplatí. „Několik stokorun a jedna až dvě hodiny času opravdu nejsou za rok klidu a pohodlí nijak přemrštěné investice. Lze tak předejít drobným i případně vážnějším poruchám i ušetřit až deset procent na protopeném plynu,“ dodává Bongar.

Čtěte také:

Jak efektivně šetřit vodu – tipy pro vás

Úspora v domácnosti? Stačí pár jednoduchých kroků!

Bydlení na úvěr aneb život s hypotékou – jak poznat tu nejvhodnější?

Zdroj: junkers.cz

 

9.7.2011 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist