Tipy pro bezpečnější koupelnu

Bezpečnost je většinou to poslední, na co při zařizování koupelny myslíme. Naštěstí dnes už nemusíte volit mezi estetikou a bezpečností, obě často jdou ruku v ruce. Důležité je jen najít prvky, které budou vyhovovat vašim představám a individuálním životním situacím.

12ravakzena-sedici-na-sedatku-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Ravak

Správná koupelna by neměla mít v prostoru žádné překážky, ale pouze funkční pomocníky. Naštěstí i v současném trendu „designu je třeba všechno podřídit“ se najde spousta esteticky vydařených řešení, která koupelnu zároveň zabezpečí proti nejčastějším rizikům.

Bezbariérová koupelna

Na hladkém a často i vlhkém povrchu koupelny by mělo být co nejméně bariér ke zdolávání. Z tohoto hlediska je proto mnohem vhodnější zvolit místo vany sprchový kout a i ten je lepší řešit tak, aby měl široký dobře zajištěný vstup, pokud možno bez žádných podlahových lišt. Nejlepším řešením pro bezbariérovou koupelnu je použití sprchových dveří do vyzděné niky. Mezi stěny do tvaru U, které je vhodné postavit co nejdále od sebe, lze použít nejrůznější modely.

Sprchové dveře při sprchování těsní dokonale, ale je třeba dávat pozor při jejich otvírání při vycházení ze sprchového koutu. Nejideálnější je volit tzv. lítačky, ze kterých může voda skapávat dovnitř sprchového koutu. U modelů otevíraných do prostoru koupelny se vystavujete riziku uklouznutí po loužích vody stékající po dveřích.

Ohlídejte potiskluznost

Všechna místa na podlaze koupelny, která se čas od času namočí, je proto vhodné rovněž zabezpečit. V této souvislosti se většinou osvědčilo několik typů povrchů. Jsou to akrylát, keramická dlažba nebo smalt. Nejčastěji se jedná o vaničky ve sprchových koutech nebo o dlažbu, použitou v koupelně a často i ve sprchovém koutu. Akrylát lze vylepšit povrchovou úpravou už ve výrobě, kdy můžete od různých výrobců získat vaničky se speciálně zdrsněným „antislip“ povrchem.

Pokud už doma máte hladkou vaničku a hledáte okamžité řešení bez kopání koupelny, můžete ji jednoduše polepit bezpečnostními protiskluzovými pásky. Výhodou protiskluzových pásek je jejich dostupnost, okamžitá aplikace – ale i odstranitelnost, cenová nenáročnost a nenápadnost, díky níž se nezmění vzhled vaší koupelny. Dají se samozřejmě aplikovat i do van nebo na dlažbu.

Dlažba sama o sobě by měla být protiskluzná. Ve správném koupelnovém studiu by vám měli poradit s výběrem. Řídí se podle parametru rozdělení dlažeb do tří skupin od A přes B až C. Tato kategorie zahrnuje dlaždice s nejvyšší dosažitelnou protiskluzností pro chůzi bosou nohou.

Velmi účelné je si z hlediska bezpečnosti (bohužel ne z hlediska současného designu) pořídit raději dlažbu maloformátovou či dokonce mozaiku, které například ve sprchovém koutu opatřeném odtokovým žlabem umožní přesnější spádování. Příjemný je i větší počet spár, které také snižují nebezpečí uklouznutí.

Termostatická baterie = šikovný sluha

Nejen starší a handicapované osoby, kterým dělá pohyb v menším prostoru obtíže, ale každý dospělý, a hlavně rodiče menších dětí, ocení termostatickou baterii. Tyto armatury jsou na straně osazeny ovládací hlavicí s viditelným označením teploty vody a blokačním tlačítkem. Základní poloha odpovídá 38 ºC. Kdo chce teplejší vodu, může lehce zmáčknout zarážku a pootočit.

Systém vědomé volby a blokování předejde opaření způsobeným náhodnou manipulací s pákovou baterií. Velmi snadno o ní můžeme například zavadit zády ve sprchovém koutu menších rozměrů nehledě na dětské vodní hrátky.

Některé modely navíc mají zónu za 38 ºC vroubkovanou, takže pokud otáčíte kohoutkem v těchto vyšších teplotách, cítíte lehké drhnutí. To vás upozorní, že hrozí nebezpečí opaření. Je to příjemné například při mytí vlasů, kdy máte oči plné vody a mýdla. Termostatická baterie je prostě užitečným pomocníkem ve sprchovém koutu i ve vaně.

15.5.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist