TIP: zkuste ŽLUTOU KUCHYŇ

Před výběrem kuchyně si musí být její budoucí uživatelé jisti alespoň tím, jak by měla fungovat, co všechno by měla umět, pro kolik lidí a jak často se tam bude vařit atd. Jinou kuchyni potřebuje matka pěti dětí, jinou singl, který vaří jednou měsíčně. To vše jsou praktické stránky věci. Stejně tak by bylo dobré alespoň tušit, v jakém stylu, v jakých tvarech a v jakých barvách by vaše nová kuchyň měla být. A proto je tu inspirace jménem „žlutá kuchyň“.

Žlutá barva bývá chápána a oprávněně vnímána jako silná barva, jako barva evokující teplo a slunce. Žlutá je teplá barva a stejně tak jsou lidé, kteří by ji rádi prohlásili a prohlašují za barvu pozitivní.

TIP: zamyslete se nad tím, jak na vás žlutá barva působí, když vidíte žluté kuře, které je jako celek díky zobáku a pařátkům žluto oranžové, jak na vás působí pampelišku, o níž můžeme říct, že je žlutě zelená a jak pak vosa. I ta je stejně tak žlutá, ale v kombinaci s černou.

Inspirace pro vaší kuchyň: žlutá a bílá, teplé a studené

Malíři, architekti a scénografové, stejně jako designéři, módní návrháři či kdokoliv jiný, jenž přichází do styku s barvami, pracují s jejich povahou a vlastnostmi. Podobně jako strategie v šachové hře a nebo použití materiálů při stavbě mostu, má i volba barev své fyzikální opodstatnění a skutečnost, že někomu připadá takzvaně hezké kombinovat např. modrou a zelenou a k tomu pak přidat žlutou, je dané třeba už jen tím, že modrá a žlutá dohromady dává právě zelenou barvu.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

TIP: vybírejte relativně „studený“ design, technicistní či jakoby „odosobněné“ tvary a dávejte jim horké, teplé barvy. Dosáhnete podobného efektu, jako když se kombinují teplé a studené barvy, pouze s tím rozdílem, že tady proti sobě stojí teplá barva a studené tvary. A zkuste pak třeba právě žlutou kuchyň.

TIP: podívejte se na přiložené fotografie a představte si, jak by to vypadalo, kdyby kuchyň byla celá bílá a nebo kdyby místo žluté barvy byla použita barva stříbrná. Lákalo by vás to usednou k jídlu? A co kdyby tam byla barva rudá? To už by bylo něco jiného. A nebo ne?  Napište nám o tom do redakce na redakce@living.cz

Tento princip funguje nejen mezi barvami nebo mezi barvami a tvary, ale např.i mezi materiály. Např. mezi hrubým a jemným, nebo mezi ostrým a kulatým. Tvrdé a měkké. Když se pak tyto povahy materiálů skombinují s barvami a s tvary, tak je možné získat skutečně pestrou paletu nástrojů tvorby vlastního interiéru. A můžete vyzkoušet vytvořit pomocí barev např. i romantickou kuchyň.

TIP: pohrajte si i u vás doma. Další inspirace nejen pro žlutou kuchyň ve článku Vila Jan Kaplický . Je to také o tom, zdali jste ochotní pracovat s růžovou barvou.
Red.
Foto: kabmurungraya.net

4.5.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist