Tip na prázdninové tvoření s dětmi: Výlet na safari

Zabavit děti o prázdninách je někdy pořádný oříšek. Na hradech a zámcích už jste byli, sjeli jste řeku, viděli naši zem z výšky rozhledny, byli jste v ZOO a děti se ptají, co bude dál. Zkuste je protentokrát zabavit doma a vyrobte si s nimi prima safari. Máme pro vás návod krok za krokem.

01_hlavni-obrazek-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Hana Rašínová

Skutečný safari park jste možná ještě nenavštívili, ale v zoologické zahradě byl snad už každý. Pojďte si  spolu s námi vytvořit dioráma takového safari parku, kde můžete pozorovat volně žijící zvířata. Hlavní atrakcí jsou často velká zvířata z Afriky, jako jsou žirafy, lvi, nosorožci, sloni a zebry. Dioráma je pak speciální model, který se snaží navodit dojem skutečnosti. Na zadní stěně obvykle bývá namalováno pozadí, před ním jsou umístěny figurky.

Budete potřebovat:

  • víko z krabice o rozměrech asi 30 x 40 cm
  • základní bílou barvu, štětec
  • oranžovou a okrovou barvu
  • barevné kartony
  • krepový papír
  • nůžky, pravítko, tužku
  • lepidlo
  • barevné fixy

Postup:

Základem bude víko z krabice (můžeme použít i krabici od bot, kdy víko použijeme na spodní část diorámatu a krabici jako ze stran uzavřené pozadí). To nejprve natřeme základovou barvou (obr. 02 v galerii níže) a až poté barvami, které jsme si zvolili na pozadí a na zem (obr. 03). Když barva dobře zaschne, nastřihneme lem krabice na spojnici barev a pomocí pravítka a nůžek ji opatrně narýhneme po celé délce spojnice, aby se zadní strana dala kolmo postavit na základnu a slepit v rozích tak, aby krabice tvořila z části uzavřený prostor do tvaru písmene L.

Poté si připravíme pozadí se stromy. Na karton si obkreslíme zadní stranu krabice a podle ní pak tvarujeme kmeny a koruny stromů tak, aby přesahovaly přes okraj krabice (obr. 04). Stromy vystřihneme a dole ponecháme spojovací pás papíru, aby se daly stromy nalepit i k zemi. Hranu krabice v místech, kde budou nalepené stromy, potřeme lepidlem a vystřihané stromy jen lehce přitiskneme. Lepidlo necháme důkladně proschnout, než budeme pokračovat v práci. Z krepového papíru si vystřiháme větší množství lístků, které postupně nalepíme na koruny stromů. Skládáme je částečně přes sebe, aby tvořily dojem skutečného listí (obr. 07). Okraj lístků můžeme přejet přes okraj nůžek, aby byly lístky více plastické (obr. 08).

Čtěte také:

Z barevných kartonů si připravíme zvířátka. Ta můžeme zkopírovat z obrázku č. 6 a zvětšit si je na kopírce na požadovanou velikost. Na dokreslení barevných doplňků, jako je hříva lva, žirafy či zebry, žirafí znaky nebo zebří pruhy pak použijeme barevné fixy (obr. 05). Zvířátka pak vystřihneme a přidáme jim dole u nožiček asi centimetrový proužek papíru na přilepení zvířátka k zemi (obr. 06). Na zadní stranu nalepíme velký kus kamene z hnědého kartonu, na který posadíme lva pozorujícího ostatní zvířata.

Nakonec zafixujeme zvířátka ke krabici pomocí papírových proužků, aby se různě nenakláněla (obr. 09), a na zem dolepíme suchou trávu vystřihanou z krepáku.

Postup práce krok za krokem:

Text a foto: Hana Rašínová

26.7.2022 7:00 | autor: Hana Rašínová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist