TIP na ochranu proti horku: speciální zasklení

Tropická vedra by podle předpovědi meteorologů měla vydržet až konce srpna. Máme pro vás jednoduchý tip na obranu proti horku. Zpozornět by v tuto chvíli měli zejména ti, kteří si ze zdravotních důvodů nemohou pořídit klimatizaci. Znáte „tepelné zrcadlo“.

110971-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Technologie „hot mirror“ (tepelné zrcadlo) není novinkou. Známe ji několik let z oblasti automotorizmu, neboť čelní autoskla se už delší domu vybavují speciální vrstvou, která nedovoluje přehřívání interiéru vozu vlivem slunečních paprsků. V poslední době se tepelná zrcadla začala používat pro výrobu speciálních zasklení obytných a kancelářských budov, nejprve v USA a později v Evropě. Na tuzemský trh vstupuje technologie „hot mirror“ teprve nyní.

Ochrana proti horku a její použití

Nejčastější použití nachází tepelná zrcadla u velkoplošných okenních ploch, které bez jediné ochrany vydávají celý interiér takříkajíc všanc sálavému efektu slunce. Proto se tepelná zrcadla začala používat pro úpravu zasklení zimních zahrad, francouzských oken a později oken střešních, zejména pak těch, která jsou orientované na jih a na východ.

Pro koho tato ochrana proti horku určená? 

Speciální zasklení využívající technologii tepelného zrcadla, je určeno zejména těm, kteří si ze zdravotních důvodů nemohou pořídit klimatizaci. Platí to v prvé řadě pro alergiky a lidi s potížemi dýchacího ústrojů, jež často těžko snáší uměle chlazený vzduch.

Jak ochrana proti horku funguje a kolik to stojí?

Celé kouzlo spočívá v umístění pokovené folie v prostoru mezi skly interiérového okna. Fólie funguje jako filtr a odráží tu část spektra slunečního záření, která představuje tepelnou energii. Fólie záření odráží a proto se této technologii začalo říkat tepelné zrcadlo. Fólie navíc funguje obousměrně, což znamená, že teplo nejen nepouští zvenku dovnitř, ale zároveň zamezuje úniku tepla z bytu směrem ven. Této vlastnosti se využívá v zimě, když se s její pomocí snižují tepelné ztráty a tedy i náklady na vytápění.

Cena a montáž.

Podle informací výrobce se cena izolačního skla s meziskelní fólií  pohybuje v rozmezí od 1650,- do 1960,- Kč bez DPH podle velikosti okna.

Red.
Foto: Izolační skla, a.s.

21.7.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist