TIP na efektní a příjemné vytápění

Před několika dny bylo léto a během jedné noci klesly na většině území ČR teploty o 10 a více stupňů. Možná je čas zamyslet se nad tím, jak temperovat interiér a jestli třeba nepřehodnotit způsob jeho vytápění. Chcete mít doma krb? A teplo přímo od nohou? A chcete ušetřit?

117710-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Mezi nejpopulárnější způsoby vytápění patří rozhodně vytápění podlahové. Je to vytápění v prvé řadě efektivní a to z toho důvodu, že sálavé teplo od nohou vás nebude nutit přetápět interiér, zatímco v okamžiku, kdy je vám od nohou chladno, budete tendenční stále přitápět. Pokud ale od nohou přichází sálavé teplo, tak pro dosažení tepelného komfortu stačí v průměru o 3° C méně, než při konvenčním vytápění.  Detailněji se podlahovému vytápění věnujeme ZDE.

Krb, který vytápí i okolní místnosti

Není žádnou novinkou, že na místo konvenčního krbu, tedy krbu s otevřeným ohništěm, je možné volit krbovou vložku a to takovou, která je na rozdíl od ostatních vhodná pro napojení na teplovzdušný rozvod v interiéru. Je to velmi jednoduchá úvaha. Konvenční krb hřeje ve svém těsném okolí a vlastně topí „do ztracena“ a má velké tepelné ztráty. Krbová vložka je vlastně krb s uzavřeným ohništěm a teplo generované hořením se pak pláštěm vložky odvádí do jednoduchého potrubí a dál pak např. do sousedního pokoje.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Jinak řečeno: konvenční otevřený krb je krásný, klasický, ale na vytápění interiéru se podílí zanedbatelným způsobem (zejména ve velkých místnostech). Krbová vložka je pohledově velmi podobná, jako krb, ale dokáže obstarat až 25 % objemu tepelného komfortu. Vy se díváte do plamenů a současně tak vyhříváte např. ložnici svým dětem.

TIP: zkombinujte podlahové vytápění a vytápění krbovou vložkou. Je to jedna z nejefektivnějších kombinací a zároveň je to řešení velmi pohodlné.

Red.

18.9.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist