Tip na bezúdržbovou fasádu, co vydrží i 50 let

Je to jako s oblečením – chrání, hřeje a určuje styl. Jenže u domu tyto funkce zastane fasáda. Její výběr bychom neměli podceňovat, zvláště proto, že na výběr máme z mnoha možností. Jednu praktickou a atraktivní vám nyní představíme.

wpc_obkladove-profily-4-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: WPC – WOODPLASTIC

Dřevěné fasády jsou krásné, ale pokud nejste příznivci přirozeného zešednutí dřeva, je jejich údržba velmi náročná. Pravidelné natírání či napouštění oleji si v dnešní hektické době může dovolit málokdo. I to je možná jeden z důvodů, protože dřevo na fasádách vidíme méně často než omítku či kámen.

Moderní materiály paradoxně umožňují i návrat k tradiční podobě domu. Slyšeli jste už o dřevoplastech nebo také WPC? Jde o naprosto ekologický materiál vzhledem i vlastnostmi připomínající dřevo, který vzniká spojením dřeva s polymery.

Kvalitní dřevoplast tvoří z 60 procent dřevo a ze 40 procent polymerem HDPE (hight-density polyethylen). Právě díky polymeru má užitečné vlastnosti, které u dřeva postrádáme – i bez ošetření neztrácí barvu a nehrozí, že byste si o něj zadřeli třísku. Nemusí se impregnovat. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o hořlavý materiál, je třeba se při jeho použití řídit stavebně technickými předpisy.

WPC materiál má oproti dřevu podstatně nižší nasákavost, proto mu nemůže uškodit voda, déšť ani mráz. Profil je navíc navržen tak, aby se v mezerách nedržela špína. „Obklady omyje dostatečně obyčejný déšť. V případě potřeby se dají ručně umýt rýžákem nebo vysokotlakým čističem. V extrémních podmínkách ale vydrží 40 až 50 let,“ vysvětluje Petr Hromek, odborník na montáže z WPC – Woodplastic.

wpc-obklady-1-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Odvětrávané fasády dýchají a chrání

„Dřevoplasty představují alternativu dřevěných obkladových profilů používaných na provětrávané fasády, kdy je mezi obkladem a zdí průběžná odvětrávaná mezera, kterou je odváděna vlhkost,“ vysvětluje Hromek. Profil obkladu je navíc přizpůsoben pro montáž na svislé plochy a zabraňuje pronikání dešťové vody pod obklad.

„Odvětrávaná fasáda vytváří clonu, která chrání obloženou stěnu před přímým působením slunce, deště a větru. Tímto zlepšuje tepelnou pohodu obložené stěny a chrání zateplení stěny před extrémním tepelným namáháním a vlhkostí,“ uvádí Hromek s tím, že ale obklady nenahrazují tepelnou izolaci domu.

Snadná instalace

Výhodou profilů z WPC je snadná montáž, protože jsou tyto profily tvarově a rozměrově přesné. K uchycení se používají kotvící nerezové klipy, které nepoškodí původní zeď.

Jelikož jsou voděodolné, můžete je bez obav použít na obložení vířivek, zídek či zahradních objektů. Dřevěné terasy z tohoto materiálu jsou již poměrně rozšířené. Na výběr je několika odstínů – vyrábí se v tónech šedé, černé a několika odstínech hnědé.

„Tento typ obkladu je možné použít také jako dodatečné řešení stávající fasády, je však třeba počítat s nutností montáže na podkladový rošt a s velikostí odvětrávané mezery při návrhu skladby stěny a řešení detailů napojení na okna a dveře,“ uzavírá odborník.

Foto: WPC – Woodplastic

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist