TIP na barevně vyladěný interiér

Často se při vybavování interiéru lidé zaměřují na jednotlivé kusy nábytku a neuvažují byt jako celek. Proto je také dobré nechat si někdy poradit od architekta a nebo si alespoň uvědomit, že byt je svého druhu stroj na bydlení a všechen nábytek jsou pak jako ozubená kola, které do sebe zabírají. A takový stroj je pochopitelně nutné vyladit a jedním z nejúčinnějších nástrojů jsou barvy.

125701-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Zkuste si říct, jak mají jednotlivé místnosti vašeho bytu působit a pak už stačí třeba právě pomocí barev takový interiér vytvořit. S největší pravděpodobností bude obývací pokoj spíše živý, společenský a nějak výrazný. Ložnice bude oproti tomu naopak klidová a víc intimní. Komunikační prostory, tedy chodby, předsíně či haly, pak mohou být neutrální a nebo mohou zejména hned u vchodu do bytu dávat najevo, kdo v bytě bydlí. Mohou být tedy v pravém slova reprezentativní a platí to právě o předsíních a halách.

Jednoduché řešení: expresivní a výrazné

Výrazného efektu je možné dosáhnout různými způsoby, ale nejsnadnější je použití kombinace neutrálních barev a jedné barvy výrazné a nejlépe asi teplé. Velmi elegantní je např. použití černé a bílé, které se pak podpoří několika málo červenými detaily typu polštář na pohovce, stínítko extravagantní lampy, nebo třeba deska konferenčního stolku či obraz na zdi.

V těchto případech platí, že silná barva vyzní nejlépe právě na neutrálním klidovém pozadí, od kterého se jakoby odrazí a které ji neruší a naopak jí dává vyniknout.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Klidové a jemné

Obecně platí, že klidové barvy jsou barvy studené, ale podobného – klidového efektu se dosahuje i s použitím barev teplých. Abychom byli konkrétní, pak např. světlé odstíny hnědé (často se používá termín „bílá káva“ nebo „ciliegio caffé“) je velmi hezké kombinovat dvěma směry. Buďto k extravaganci a nebo ke klidu. Čím podobnější si kombinované barvy budou, tím bude efekt klidnější. Tedy např. bílá káva ve spojení s bílou barvou a nebo lépe s barvou slonové kosti, je opravdu velmi elegantní a přitom jemné až něžné prostředí. Pokud ale přidáte naopak tmavě hnědou přecházející až do rudé (např. barva třešňového dřeva), pak vytvoříte efekt silně expresivní a extravagantní.

Red.
Foto Poliform

28.8.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist