Těžká bidetová cesta

Přestože je ve světě bidet na toaletě zcela běžnou součástí vybavení, u nás je jich v bytech stále ještě minimum. Setkáte se s nimi hlavně v nově stavěných rodinných domcích, u nové bytové výstavy se s nimi bohužel až na malé výjimky nesetkáte.

Je nesmyslné (jak se s tím setkáte u mnohých projektů), aby klozet byl v samostatné místnosti a bidet se stal součástí koupelny. Nutnost přebíhat z místnosti do místnosti určitě každého od hygieny odradí. Proto – pokud už bidet, tak vždy vedle klozetu.

Kolik místa

Vzhledem k tomu, že na bidet se „nasedá“ čelem ke zdi, potřebujete dost místa pro nohy. Osa bidetu by měla být alespoň 60 centimetrů od osy klozetu. Pokud nevybíráte z retro modelů nebo naopak z některých designových řad, dejte přednost závěsnému provedení. Většina bidetů se prodává bez sedátka, takže je kvůli pohodlí vhodné zvolit var se zaoblenými hranami.

Při vybavování koupelny nezapomeňte také na držák ručníků – pokud bude ve tvaru madla, můžete ho použít také jako opěru při vstávání.

Velká inspirativní fotogalerie toalet

Bidet v domácnosti může posloužit i jako klasická výlevka, snadno poslouží i k čištění bot, anebo třeba nočníku. Proud ze spršky poslouží lépe než výpusť klasické umyvadlové baterie a vnitřek bidetu se také lépe opláchne než umyvadlo.

Ceny bidetů začínají kolem 1 500 korun, u baterií obdobně. Závěsný bidet se upevňuje do předstěnového systému, ceny se sice mírně liší podle provedení (pro sádrokarton či zazdění), obecně ho koupíte v cenách kolem pěti tisíc korun.

Jde to i jinak

Hodně bytů trpí nedostatkem místa, proto se do koupelny či na záchod  bidet ani při nejlepší vůli nevejde. Pak ale přece není problém na roháček s uzávěrem vody přimontovat bidetovou spršku. V praxi poslouží stejně s jedinou nevýhodou: nelze namixovat – temperovat teplotu vody. Ve skutečnosti tohle ale nedělá problém. Pro krátké opláchnutí se vystačí s vodou odstátou v trubkách, takže ani citlivější povahy nebudou „trpět“. Bidetovou spršku koupíte za tisícikorunu v každé prodejně s instalatérskými potřebami, pro řemeslníka je výměna roháčku otázkou maximálně hodiny práce.

Dražší řešení představují přídavné bidety. Lze koupit speciální sedátko s vestavěnou sprškou, která vyjede po stisknutí tlačítka. Za podobné řešení zaplatíte asi 3 000 korun. Ještě dražší jsou splachovací toalety, které mimo funkce klozetu nabízejí i možnost oplachu teplou vodou a osušení teplým vzduchem. Cena těchto modelů se podle typu může vyšplhat až na 30 tisíc korun. Mohou však dobře posloužit osobám se sníženou pohyblivostí.

Radek Starý
Foto: Geberit, Rako, bidet.cz, Novoty.cz, Oras
19.12.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist