Textilní rolety se vrací na scénu

Když se řekne textilní roleta, jistě si většina vybaví šedohnědé látkové cosi nad oknem, co vždycky udělalo perfektní tmu, ale pořádně to nešlo vytáhnout zpátky nahoru. Není proto divu, že textilní rolety se vracejí na scénu pomalu. Ale o to jistěji a s přehledem. Že jste si ještě nevšimli? Vaše chyba, ale i ta se dá napravit.

126514-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Kromě klasického a funkčního úkolu, a to zabránit přímému slunci svítit do interiéru, a nepouštět do něj ani přebytečný hluk z ulice, plní textilní roleta ještě jednu důležitou funkci, a to funkci dekorační.

Zatímco jsme byli zvyklí hlavně na klasické látkové závěsy, textilní designéři nelenili a pustili se do vzorů textilních rolet a posuvných látkových stěn. Rozhodli se, že je nenechají na okraji zájmu, ale naopak vyzdvihnou jejich přednosti a umožní jim takřka změnit vzezření bytu.

Výrazný doplněk v bytě

Jak se jim to povedlo? Pryč jsou časy nevzhledných rolet neurčitých barev, které měly jen jediný úkol, a to zahalit nás v noci do příjemné tmy. Jejich funkci částečně nahradily žaluzie, proto čistě kvůli tomuto účinku není třeba roletu pořizovat.

Dnešní rolety se totiž vezou na vlně výrazných textilních doplňků a pomáhají tak koberci, barvě stěny nebo polštářům na pohovce dotvořit kouzlo pokoje. Hodně záleží na velikosti a umístění rolety, způsobu uchycení, ale i materiálu a především vzoru.

Velká fotogalerie bytového textilu

Vzorů i typů je dostatek

Textilie může být transparentní nebo neprůhledná, záleží čistě na vás, co si od ní budete slibovat. Obecně ale platí, že transparentní textiliím sluší používání za světlého dne. Nenápadně tak doladí atmosféru bytu a zpříjemní prostory.

Světlé, například žluté barvy, navíc byt proteplí a prosvětlí, dodají mu letní atmosféru. Tmavší barvy naopak učiní byt dramatickým, a proto se hodí spíše vpodvečer. Nejsou zakázány ani kombinace barev, naopak správně zvolené tóny dokáží byt úplně proměnit.

Žaluzie a rolety – inspirativní fotogalerie

Neprůhledné textilie

Neprůhledné rolety oceníte hlavně večer, kdy jejich zatažením zabráníte zvědavým pohledům zvenčí. V tomto případě počítejte s tím, že přes den budou rolety vytažené nebo stažené jen do určité části.

S výraznými vzory zacházejte opatrně. Dobře si před nákupem promyslete, jaké doplňky či nábytek doma máte, abyste předešli nevhodné koupi. Není nic horšího, než když vás z vašeho vlastního domova budou doslova oči přecházet.

Martina Tlachová
Foto: Rolrols, Kabíček

25.5.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist