Testujeme: Co vydrží dýha?

Obstojí dýhovaný materiál v běžné domácnosti? Dokáže se poprat s dětskými malůvkami fixou, agresivními dezinfekčními prostředky nebo dokonce ohněm? Pokud jste až doteď měli dýhu za křehkou, díky našemu testování poznáte, že vydrží takřka jakékoliv zacházení…

109774-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Dýha je čistě přírodním materiálem, který pro svou krásu, funkční vlastnosti a tvárnost působí nesmrtelným dojmem. Její kvality prověřuje lidstvo již od dob Starověkého Egypta. Tento nádherný povrch vzniká krájením dřeva na pláty o šíři do 0,5 mm, a protože každý strom má jedinečnou stavbu letokruhů, nikde nenaleznete dvě naprosto totožné textury dýh. Pojďte se s námi nyní přesvědčit, že dýha není pouze designovou záležitostí, ale že vydrží mnohá poškození a je vysoce odolnou. Při testování jsme ji nešetřili a všem mýtům dáváme díky skvělým výsledkům navždy sbohem!


Testovali jsme, jak to dopadne, když:…se dveře poničí permanentní fixou 

Na dýhované dveře byl nanesen permanentní černý fix. Z většiny povrchů jej už nemáte šanci odstranit… což ovšem pro dýhu neplatí! Tento přírodní materiál navíc dokázal, že bez jakékoliv újmy vydrží i styk s technickým lihem, který byl k odmazání fixy z dveří použit.

…se potřebujete zbavit zatvrdlé samolepky

Všichni známe záludné papírové samolepky, které se do povrchu umí doslova vpít! I když se snažíme, občas stopa po lepidle už zůstane navždy. Lepivý papírek na dýhovaných dveřích jsme bez problému odstranili jemným tekutým práškem, aniž by na povrchu vzniklo jakékoliv poškrábání.

…na povrch dveřního křídla vylijeme teplou nebo studenou tekutinu s umělými barvivy 

Horká káva? Limonády nebo ovocné sirupy s vysokým obsah barviv, která za sebou rozhodně umí zanechat dlouho odolávající sladkou stopu? To není pro dýhu žádný problém. S tímto znečištěním si poradí vlhký hadřík a trocha čisticího prostředku např. na nádobí.

…přijdou na řadu agresivní chemické čističe 

Mají pověst nelítostných prostředků, které sice zatočí s nečistotami, umí však ale i díky agresivním látkám, které obsahují, poničit nebo až vybělit nejeden povrch nebo textilii. Na dveřním dýhovaném křídle jsme jej ponechali deset minut, lakovaná vrstva, která dýhu na povrchu chrání, i v této zkoušce obstála. Po setření prostředku neneslo křídlo známky žádného poškození. A pozor! Dýhu agresivní čističe nezlomí ani po 5-ti hodinách působení!

… se dveřní křídlo potká s ostrým předmětem

Často zmiňovaným argumentem, který má prestiž dýhy snížit je, že oproti dveřím v povrchu CPL laminát nevydrží žádné mechanické poškození a je daleko náchylnější k poškrábání. Tato domněnka však zcela neplatí. V jednoduchém testu, kdy jsme oba povrchy poničili ostrými hroty vidličky, zůstaly na dveřním křídle v CPL laminátu i dýze drobná poškození, ani jeden z nich tedy jednoznačně neodolal.

Co se stane, když na dýhovaném dveřním křídle zapálíme technický líh? Pokud se lokální oheň podaří rychle uhasit, zjistíme, že UV lak na povrchu dveří je skutečně hodně účinný, protože dokázal ochránit dýhu na dveřích. Po uhašení ohně bylo znát pouze odstranění nepatrné vrstvičky ochranného filtru laku, kterému lze v praxi jednoduchým přebroušením a nalakováním vrátit původní podobu.

…dveře zachvátí oheň 

V testování dýhovaného materiálu jsme však šli i dál. „Zajímalo nás, jak si dýha povede, když přijde do styku s opravdu agresivními prostředky, které se pro udržení čistoty používají v nemocničních a lékařských provozech. Tyto zkoušky proběhly v Centru laboratorních činností Státního zdravotního ústavu, kde dýha potvrdila pod náporem působení těchto látek v horizontu až 24hodin, že je odolným materiálem pro dveřní křídlo,“ uvádí Ing. Petr Klíma, manager technického rozvoje interiérových dveří a zárubní.


Proč mají dýhu rádi bytoví architekti?
Dýha má vysokou a ničím nenahraditelnou estetickou hodnotu a propůjčuje interiéru luxusní nádech. Těžko hledat vděčnější a tvárnější materiál, který může mít tolik podob – od ultra moderního zpracování k „běžnému looku“ až po tradiční pojetí. Dýha se dá rozhodně považovat za výjimečnou – to už ostatně prověřily různé architektonické styly, které dobily svět a jsou stále neutuchajícím zdroje inspirace i pro vznikající moderní styly,“ prozrazuje odborným pohledem na dýhu prof. akad. arch. Jan Fišer, vedoucí ateliéru průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Čtěte také:

I panelákové dveře si zaslouží kovové zárubně

Symbolika barev vstupních dveří

Jak čistit okna, dveře a stěny, přírodní cestou?

Zdroj:sapeli
Foto: bookcasesgalore.com, yinxingfurniture.en.made-in-china.com, sapeli.cz, alibaba.com,soulofmiami.org

25.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist