Teploměry letí dolů, účty za topení vzhůru. Víme, jak hodně topit a přitom šetřit

Nastává možná nejmrazivější týden celého roku, kdy se budou teploty v celém Česku držet pod nulou celý den. To pořádně zamává s účty za topení, ať už topíte čímkoliv. Při dodržování zásad správného vytápění můžete hodně ušetřit.

shutterstock_252671584-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Zvlášť ve velké zimě je nutné dbát na udržování správné teploty v místnostech. Byty by neměly být přetopené. V zimě není vhodné chodit doma ve spodním prádle. Naopak bychom se měli uvědomit, že je zima a doma si obléknout teplé papuče, kalhoty, mikiny a držet teplotu na doporučených teplotách, které jsou prospěšné pro naše zdraví:

  • obývací pokoj 20–22 °C
  • ložnice 18–20 °C
  • dětský pokoj 20–21 °C
  • koupelna 22–24 °C
  • chodby 17–19 °C

Přetápění se prodraží

Mnoho lidí své domovy zbytečně přetápí až na 24 °C. Každý stupeň navíc se okamžitě významně odrazí na účtu za topení. Například pouhým snížením z 23 °C na 22 °C lze uspořit 5–6 % nákladů.

TIP Living.cz: Při udržování teploty pomůžou inteligentní termostatické hlavice. Jejich výměna je jednoduchá a zabere jen několik minut. U některých typů si můžete přizpůsobovat teplotu v každé místnosti zvlášť pomocí chytrého telefonu či tabletu.

Místnost by nikdy neměla příliš vychladnout

Není pravda, že v době nepřítomnosti je zbytečné dům či byt vytápět. Poté co místnost vychladne, musí kotel vynaložit daleko více energie, aby se místnosti opět vytopily. Ideální je v době nepřítomnosti nastavit termostat na teplotu okolo 15 °C. Stejnou teplotu můžete mít i v neobývaných prostorách, jako je třeba pokoj pro hosty nebo spíž.

Rychlé a intenzivní větrání

Krátce a intenzivně, to jsou dvě hlavní pravidla pro větrání v zimě. Ideální je párkrát za den otevřít všechna okna dokořán na zhruba 10 minut. Pravidelným větráním se předejdete příliš vlhkému či naopak suchému vzduchu v domácnosti. Větrání také zamezí vysokým hodnotám CO2.

Fungující těsnění na oknech a dveřích

Důležité je se ujistit, zda teplo zbytečně neuniká dveřmi či okny. Pokud je na těsnění viditelné poškození, nebo okny citelně táhne, musí se přelepit či utěsnit spáry silikonem. Samolepicí těsnění zvládne každý nainstalovat během pár minut.

Za radiátory umístěte speciální hliníkové folie, které budou odrážet teplo zpět do místnosti a zabrání absorpci tepla do zdi.

Prach a odvzdušněné radiátory

Pokud kotel topí na plný výkon a v místnosti je stále zima, na vině může být neodvzdušněný radiátor. Ideálně by se odvzdušnění mělo provádět na začátku topné sezony, ale pokud jsou vaše radiátory stále vlažné, raději je zopakujte i během sezony. U moderních radiátorů vše vyřeší otevření odvzdušňovacího ventilu, který uvolní vzduch.

Správnému proudění tepla může také bránit vrstva prachu na radiátoru. Je tedy dobré při pravidelném úklidu nezapomínat na otření radiátorů.

Jak vidíte, šetření při topení nevyžaduje vysoké náklady ani složitá opatření. Za uspořené peníze si pak můžete koupit nové hezké závěsy. 😊

8.2.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist