Teplo, teplíčko aneb topení jedním prstem

Esemeskou nebo přes počítač řízených systémů regulace teploty je na trhu již několik, ale jen málokterý je vhodný k regulaci teploty v bytech. Siemens přichází na trh s bezdrátovou sadou Starter kit, která umožňuje ovládat podlahové či radiátorové vytápění s nízkými náklady a nejvyšším komfortem.

127200-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Teplo podle přání, topení takříkajíc v pohodě

Sada vychází vstříc všem, kteří plně automatizovaný systém domácnosti nevyužijí, neboť ne každý bydlí v rodinném domě. Sada obsahuje centrální jednotku, na níž lze nezávisle nastavovat požadovanou prostorovou teplotu pro dvě zóny a současně volit provozní režim z nabídky komfortní, útlumový nebo ochranný. Lze tudíž individuálně regulovat teplotu ve dvou místnostech současně. Systém je navíc velmi úsporný, neboť podle počítačové simulace použitím sady Starter kit v porovnání s tradičními vytápěcími soustavami ušetříme až 30 % energie.

Automatický provoz topení a příjemné teplo

Bezdrátový systém dvouzónové regulace obsahuje jednu prostorovou jednotku a jeden nebo čtyři regulační servopohony s možností rozšíření o další dva servopohony. Servopohony nastavují ventily na topných tělesech tak, aby v místnosti byla udržována požadovaná teplota. Servopohon dostává z centrální jednotky bezdrátově informaci o žádané a aktuální teplotě prostoru (poskytnutou prostorovým čidlem nebo prostorovou jednotkou) a řídí příslušně polohu radiátorového ventilu. Jsou-li regulační ventily delší dobu v nečinnosti, často zatuhnou. Aby se tomu zabránilo, ventily se automaticky pravidelně otevřou a zase zavřou.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Prostorová jednotka snímá teplotu v první zóně, ve druhé je snímána vestavěným čidlem servopohonu a bezdrátově zasílána zpět do řídící jednotky, kde se obě teploty zobrazují na displeji, na němž lze nastavit žádaná teplota v několika různých režimech. Například při přepnutí na program „Prázdniny“ nebo při použití funkce „Krátká nepřítomnost“ se sníží požadovaná teplota. Během nepřítomnosti tak lze ušetřit značné množství energie.

Stačí stisknout tlačítko a teplo je na světě

Celý systém pracuje bezdrátově a spouští se pouhým stisknutím tlačítka. Jako zdroj energie slouží běžně dostupné tužkové baterie typu AA, s dvouletou dobou, takže provozní náklady jsou téměř zanedbatelné. Signalizace hlásí vybití baterií na displeji a porucha systému je jištěna automaticky regulačním servopohonem, který při ztrátě bezdrátového signálu nastaví teplotu standardně na 21 °C a jakmile se bezdrátová komunikace obnoví, regulační ventil vrátí teplotu do nastaveného režimu.

Snadná montáž systému topení

Široká nabídka adaptérů zaručuje, že regulační servopohony je možné zkombinovat s termostatickými ventily všech běžných značek. Při použití sady Starter kit tedy zpravidla není nutné regulační ventily měnit a při případném pozdějším rozšíření na systém Synco living pro automatizaci domácnosti lze nainstalované servopohony regulačních ventilů do systému jednoduše začlenit.

Další inspirace ze světa bydlení ve článku Rekonstrukce půdy – směle do ní, odmění se vám skvělým výhledem!

Autor: Irena Forejtová
Foto firem UNIMaR CZ a Siemens

2.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist