Teplo domova zajistí krbová kamna. Jak v nich správně topit?

Krby a krbová kamna jsou velmi populární. Topení dřevem je levné a navíc pohled do plápolajících plamenů v místnosti je velmi příjemný. Snad proto, že apeluje na podstatu lidství. Pro naše prapředky znamenal oheň život, bezpečí, teplo a možnost připravit si jídlo. Vlastně je to pořád stejné, že?

2svetnice-a-kuchynee9yvrrst1546948061-1440x960-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Daniel Pexa

Topení v krbových kamnech není žádná věda, proto je s podivem, kolik chyb se přitom činí. Správným výběrem a použitím ušetříte tisíce korun ročně a navíc díky spalování obnovitelných zdrojů, zejména dřeva, štěpků či dřevěných briket, se chováte šetrně k přírodě. V kamnech, která umí toto palivo dokonale využít, totiž zůstane pouze jedno procento popela.

Jak definovat krbová kamna?

Krbová kamna jsou samostatně stojící, topí se v nich výhradně dřevem, dřevěnými briketami nebo ekobriketami. Uhlí není vhodné, protože se v kamnech vytvoří tak vysoký žár, že se propálí a zničí.

Z bezpečnostních důvodů se vždycky doporučuje do místnosti, kde stojí krbová kamna, umístit požární čidlo.

Alternativou ke krbovým kamnům jsou krbové vložky, ty je ale nutné ještě obestavět a třeba i obložit. Vložka pak vypadá jako uzavřený krb. Je možné ji také vložit do již existujícího otevřeného krbu.

Typy krbových kamen:

  • Kamna s obyčejným spalováním jsou nejlevnější variantou, která využívá max. 50–60 % energie na teplo, zbytek „vyletí komínem“.
  • Kamna s terciálním spalováním jsou dražší, ale dokáží využít 76–90 % energie, vyšší investice se tak brzy vrátí peněžence i přírodě.
  • Teplovzdušná kamna – díky cirkulaci vzduchu kamna nasávají studený vzduch, ohřejí jej a teplý ho vyfukují zpět do místnosti, rychleji tak vytopí místnost.
  • Sálavá kamna mají pomalejší náběh, ale když se rozpálí a sálají teplo kolem sebe a vytopí velký prostor po dlouhou dobu.
  • Kamna s nuceným oběhem vzduchu mají zabudovaný ventilátor, který rozvádí horký vzduch po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zabudované potrubí, tvarovky, sběrače s filtry a ideálně odborníka, který vše sestaví.
  • Kamna s teplovodním výměníkem – to je zařízení zabudované uvnitř kamen, na něž je možné napojit teplovodní trubky a jimi vést teplo do radiátorů v okolních místnostech a tím je vytápět. Pokud chcete, aby se z krbové vložky teplo šířilo do okolních pokojů, můžete si pořídit tu s teplovodním výměníkem či použít rozvod teplého vzduchu.

Instalace krbových kamen

Instalace krbových kamen není složitá, v zásadě k tomu potřebujete čtyři věci – dostatečný prostor, topící těleso, kouřovod a funkční komín.

„Krbová kamna nebývají rozměrově velká, ale jsou těžká. Například standardní litinová kamna mohou vážit i 100 kg, tak si před instalací zajistěte dostatečnou sílu na manipulaci,“ upozorňuje Marcela Bínová, specialistka na kamna a topení v projektových marketech Hornbach.

Rozhoduje výkon

Při výběru kamen by vás měl nejvíce zajímat jejich výkon. Předimenzovaná kamna v malém prostoru mohou napáchat škody v podobě popraskaných podlah či dřevěného nábytku. Poddimenzovaná kamna se naopak přetápějí a vysokou teplotou mohou poškodit kouřovod, okolí či samotné topící těleso.

Proto je před nákupem důležité vědět, jaký výkon by měla kamna mít. O tom rozhoduje počet kubických metrů, které je třeba vytápět, ale také míra zateplení.

U starých domů se počítá, že 1kW výkonu krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje cca 20 m3. V zateplených novostavbách, počítáme, že 1 kW krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje až cca 40 m3. Jde ale o orientační hodnoty a tento výpočet nechte raději na odborníkovi.

Dobrý komín znamená bezpečí

Pro správnou funkci kamen je potřeba mít funkční komín, který musí být minimálně 5 metrů dlouhý s průměrem 150 mm a vystavěný 65 cm nad hřeben střechy. I komíny starých chalup se dají pro připojení krbů využít. Opět ale dbejte na stav jeho vnitřních stěn.

Průřez komínu a jeho výška rozhodují o tom, jaký objem vzduchu, případně spalin, může komín odvést. Jsou i možnosti, jak účinnost komínu zlepšit. Průřez průduchu lze například zvětšit frézováním. Pokud je vnitřní vyzdění šamotovými cihlami poškozené, musí se komín vyvložkovat. Nepoužívejte ale obyčejné roury. Ty se působením tepla a spalin mohou díky chemickým procesům zničit. Zvolte speciální nerezové roury, které zátěž vydrží.

4 tipy, jak správně topit:

  • pravidelně vyprazdňujte nádobu na popel
  • nepodpalujte novinovým papírem
  • do kamen nevhazujte odpad
  • při topení nepoužívejte vlhké dřevo

Palivo by nemělo mít větší vlhkost než 20 %, ideální je 10 až 15 %. U dřevěných briket vlhkosti tolik nebývá, protože se většina vyloučí při lisování. Ovšem palivové dřevo například z lesa má hodně vlhkosti a je třeba je nechat ve větraném přístřešku vyschnout minimálně dva roky. Tvrdší dřevo je pro spalování lepší, protože při vydá více energie a není třeba tak často přikládat.

Dbejte na bezpečnost

Nezapomínejte, že při vytápění krbem či krbovými kamna dochází v obytném prostoru k manipulaci s otevřeným ohněm a vzniká velký žár.

Kamna vždy musí stát na nehořlavém materiálu, třeba na dlažbě. Můžete je však dát i na plovoucí podlahu, pak ale pod nimi musí být izolační deska z plechu či skla, která musí přesahovat po stranách a vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm.

Okolo kamen by neměly stát hořlavé předměty, a to nejméně 20 cm ze stran a 80 cm zepředu. Posezení je vhodné umístit minimálně 2 m od kamen, aby teplo nebylo příliš velké.

V interiéru s kamny se bude více prášit a bude třeba častěji utírat prach. V případě, že krbová kamna instalujete v prostoru, kde se počítá se vzduchotechnikou, rekuperací či výkonnou digestoří, je potřeba instalaci konzultovat s odborníky, aby nedošlo k zakouření místnosti.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist