Tepelné čerpadlo není tabu ani pro starší domy

V posledních letech narůstá počet ekologických projektů a energeticky úsporných řešení novostaveb. Využití moderních tepelných čerpadel se ale rozhodně hodí i do starších zástaveb a rodinných domů. Dosažená úspora může být až 60 000 korun ročně. To už stojí za úvahu, co říkáte?

4venkovni-jednotka-ivt-air-x-unistena-na-strese-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Veskom

V zatepleném domě ušetříte víc

Tepelné čerpadlo je výhodnějším zdrojem vytápění než elektřina, plyn, dřevo i uhlí. Pokud je tepelné čerpadlo správně navrženo a servisováno, mívá životnost více než 20 let. Přitom to, že jím nahradíte například plynový kotel, pro vás znamená, že získáte i levnější sazbu za elektřinu. Sníží se vám tedy nejen náklady na topení a ohřev vody, ale i na provoz ostatních elektrospotřebičů. Pokud plynovou přípojku zrušíte, ušetříte navíc i za paušální poplatky a neustálé revize rozvodů.

Nicméně před instalací samotného tepelného čerpadla je vhodné si zjistit reálnou tepelnou ztrátu domu a případně dům alespoň částečně zateplit. S velikostí tepelné ztráty domu úzce souvisí nejen výše investice do tepelného čerpadla, ale i návratnost této investice. Platí, že čím je tepelná ztráta vyšší, tím se provozem tepelného čerpadla dosahuje větších úspor, ale pořízení tepelného čerpadla je nákladnější. Jinak po vypracování projektu lze vlastní instalaci čerpadla zrealizovat během jediného dne.

Certifikovaný dodavatel vám případně zajistí i získání kotlíkové dotace (veškeré služby spojené s podáním a vyřízením žádosti o dotaci, odborný energetický posudek), která může významně snížit počáteční vysoké výdaje související s rekonstrukcí systému.

Jaký typ čerpadla vybrat?

Vzduch/voda – jedná se o nejčastější typ čerpadla, je totiž nejvhodnější variantou pro rodinné domy, které nemají k dispozici dostatečně velký pozemek. V letním období se dá čerpadlo navíc využít i k chlazení.

Země/voda – tepelná čerpadla se zemními kolektory jsou nejlepší variantou pro rodinné domy, které mají k dispozici dostatečně velký pozemek. Oproti typu vzduch/voda přinášejí o třetinu vyšší úsporu elektřiny. Bezhlučné a bezúdržbové řešení.

Vzduch/vzduch – tento typ je dostupný za nejnižší pořizovací cenu. Systém ohřívá vnitřní vzduch přímo bez prostřednictví topného systému a dosahuje díky tomu vyššího topného faktoru než ostatní tepelná čerpadla. Je vhodný pro domy s otevřenou dispozicí, kde může vzduch volně proudit.

„Nejúspornější tepelné čerpadlo je takové, u něhož je nejmenší rozdíl v teplotách zdroje, z něhož se teplo odebírá, a místa, kam se teplo dodává. Prakticky to znamená, že například tepelné čerpadlo odebírající teplo ze země a využívající nízkoteplotní podlahové vytápění spotřebuje za rok o 50 % elektřiny méně než stejně kvalitní tepelné čerpadlo odebírající teplo ze vzduchu, které je připojené na radiátory,“ dodává Václav Kahoun z firmy Veskom.

Nepotřebujete nový komín ani speciální přípojku

Určitě vás zajímá, co bude součástí rekonstrukce a co zůstane v původním stavu a bude dále užíváno. „Výhodou tepelného čerpadla je, že se dá většinou snadno napojit na stávající topný systém a náklady se tak dají uzpůsobit aktuálním možnostem majitele domu. Jedná se také o jeden z mála zdrojů tepla, u kterého není zapotřebí větších stavebních úprav ve smyslu budování komínu, plynové přípojky nebo posilování hlavního jističe, protože je napájen pouze malým množstvím elektřiny,“ potvrzuje efektivitu využití tepelného čerpadla u starších budov Marek Bláha ze společnosti IVT.

Nebudete muset shánět uhlí ani vynášet popel

Podstatnou výhodou, kterou výměna původního tepelného zdroje za tepelné čerpadlo přináší, je komfortnější bydlení a výrazná úspora času. Oproti výtopnému systému na tuhá paliva, jako jsou uhlí nebo dříví, zajišťuje tepelné čerpadlo stabilní teplotu v domě. Tedy jak po probuzení, tak při návratu z práce budete mít doma teplo.

Navíc se nebudete muset každý den připravovat palivo, před zimou zajišťovat dostatek topiva a ani se starat o to, jak ho dopravíte domů či kde ho uskladníte. A také se zbavíte otravného vynášení popela. „Při přechodu na tepelné čerpadlo majitelé rodinných domů oceňují především čistší vzduch v domě a jeho okolí a také jistotu stabilní teploty. Investice vložené na začátku do přestavby topného systému se jim tedy denně vrací v podobě většího komfortu bydlení,“ doplňuje uživatelskou zkušenost Bláha.

Například elektrokotel s radiátory nebo elektrické podlahové topení lze efektivně doplnit malým tepelným čerpadlem vzduch/vzduch. Původní soustava vytápění může být použita jako záložní zdroj, čímž se výrazně sníží investiční náklady. Takže přestože se technické a funkční požadavky jednotlivých staveb liší, je tepelné čerpadlo ideálním nástrojem, jak můžete šetřit přírodu i svoji peněženku a přitom aktivně přispět ke snižování emisí a množství škodlivin v ovzduší.

 

21.10.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist