Tepelná izolace střech

Zateplení střešního pláště je jedním z nejdůležitějších opatření zabraňujících únikům tepla z obytných prostor. Výrazně ovlivňuje ekonomiku domácnosti a přispívá k celkovému komfortu a pohodě užívání stavby.

124012-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Růst cen energií vede ke snaze dosáhnout optimálního poměru mezi náklady na tepelnou izolaci stavby a cenou energie spotřebované v průběhu jejího užívání. Jedním z mnoha způsobů zateplení střešního pláště je užití tepelně izolačního systému na bázi polyuretanové pěny, který je vhodný zejména pro šikmé střechy. Systém tvoří izolační panel z polyuretanové samozhášivé pěny s uzavřenou pórovitostí. Ta potlačuje nasákavost izolační hmoty a zaručuje kýžené tepelně izolační vlastnosti po celou dobu životnosti materiálu i systému. Povrch panelů tvoří vodotěsná folie s hliníkovým povrchem. Přímo v panelu je zabudována střešní lať, vyrobená z ocelového plechu s povrchovou úpravou aluzink. Střešní lať je perforovaná pro dokonalé odvětrání a odvodnění dutiny pod střešní krytinou. Panely se montují shora, přímo na konstrukci krovu. Tedy bez bednění a dodatečných úprav. Co je důležité: systém tvoří kompaktní střešní plášť bez ztrátových tepelných mostů.

Skládačka nad hlavou

Jednotlivé izolační panely se kladou stejným „snadným“ postupem a systémem, jako například plovoucí podlahy. Spoje a mezery se následně vyplňují střešním bitumenovým tmelem, horizontální spoje se navíc přelepují bitumenovou páskou. V nároží a v úžlabích se spoje vyplňují polyuretanovou montážní pěnou a poté rovněž přelepují bitumenovou páskou. Rozměrové přizpůsobení jednotlivých panelů snadno zvládnete obyčejnou pilou na dřevo, střešní latě se dobře krátí pomocí úhlové brusky. Snadné, viďte?

Co se týče technických vlastností, nosný panel disponuje objemovou hmotností 35 kg/m3. Na délku měří 3 900 mm a dodává se v tloušťkách 60, 80, 100 a 120 mm. Šířka panelu (pozor, ovlivňuje rozteč laťování!) je od 230 do 690 mm. A proč přirovnání k parketám nebo podlahovým lamelám? Panel je  –  stejně jako onen uvedený podlahový systém  –  opatřen horizontálním i vertikálním zámkem. Ten zajišťuje dokonalé spojení jednotlivých dílů a zabraňuje prostupu tepla a kondenzační vody. Tepelná vodivost  = 0,026 W.mk-1, součinitel prostupu tepla k = 0,40 pro tloušťku panelu 60 mm.

 

Velká fotogalerie střech

Pravidla montáže

Minimální sklon střechy je 5 stupňů. Latě jsou tvořeny ocelovým pozinkovaným profilem, opatřeným otvory pro dokonalé odvětrání i odvodnění střechy. Tím je zaručeno vysoušení a odpařování vody v celé ploše pláště. Systém je určen pro všechny druhy keramických i betonových skládaných krytin, včetně profilovaných ocelových nebo laminátových tabulí. I při rekonstrukci střechy nebo výměně krytiny zajišťuje okamžitě po položení vodotěsný plášť. Jako podklad pro tepelně izolační systém mohou být dřevěné, ocelové i betonové konstrukce. Systém je velmi výhodný především tam, kde je přímo zapotřebí, nebo kde chceme zachovat v interiéru přiznané krokve a další konstrukční prvky krovu (chalupy, původní vazba v historických nebo rekreačních objektech, kde nejde jen o autentičnost prostředí, ale také o nezbytnou ochranu proti škůdcům apod.) a kde je tudíž zároveň nutný přístup ke konstrukci krovu. Tepelně izolační systém je na trhu známý pod značkou Isotec, ale vyrábí jej i další firmy.

Foto archiv autora
Pavel Hluchý
27.1.2006 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist