Tento dům dokazuje, že v jednoduchosti je síla

Jednoduchý venkovský dům se sedlovou střechou se doslova koupe v zeleni klidné části severoitalského městečka Borgo Valsugana. Obyvatelé si mohou vychutnávat romantický výhled na středověký hrad Castel Tevana.

01_ritmonio_edificio-unifamiliare-fg-2-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: Ritmonio

Morfologie místa bez plotů určila architektům se studia Burnazzi Feltrin směr, jakým se ubíral jejich návrh. Dům i bezprostřední okolí pojali jako sdílený prostor, který zahrnuje zahradu, verandu a velkou obývací část, která je přístupná nejen obyvatelům domu, ale i jejich přátelům žijícím poblíž.

„Snažili jsme se vytvořit prostředí, které je přívětivé a nabízí výhled na jedinečnou dominantu okolí,“ vysvětluje architekt Feltrin a pokračuje: „V projektu jsme mysleli i na ekologickou udržitelnost a úsporu energií. Dřevěná konstrukce se šikmým modřínovým obložením vznikla s plným respektem k přírodním zdrojům. To jsou aspekty, které vždy bereme v úvahu.“

„Vítacího“ efektu se podařilo dosáhnout pojetím vstupu do domu. Přístřešek s posezením u vstupních dveří má dopad nejen praktický, ale i estetický a společenský, neboť rozbíjí čelní hmotu domu a nabízí sousedům možnost posadit se s domácími a prohodit pár slov, kdykoliv jdou kolem.

Vnitřní prostory jsou maximálně otevřené do zahrady velkými okny, a to tak, aby byl co nejlépe využitý sluneční svit (a úchvatný výhled) i v zimě. Přesah horního patra zase ochrání před přehřátím interiéru v létě. Na střeše jsou fotovoltaické panely, které jsou na sedlové střeše umístěné tak, aby byly co nejméně viditelné.

Obytný prostor se rozprostírá na třech úrovních. V malém suterénu najdete vinný sklípek a technické zázemí, přízemí hostí společnou obytnou část, studio a garáž. V patře se nachází soukromá část s ložnicemi, kam se světlo dostává z boku francouzskými dveřmi vedoucími na terasu a střešními okny.

Maximální jednoduchosti bylo dosaženo v koupelnách, které definují velkoformátové obklady v kombinaci chladné modré či šedé a sněhobílé barvy. V bílé je též sanita a baterie řady Haptic od Ritmonio. Tyto bílé baterie vnášejí do koupelny naprostou čistotu a klid.

Drobný detail dokresluje jednoduchou filozofii celého domu – od modřínových obkladů, které umně skrývají hliníkové žlaby, po světlý interiér maximálně využívající benefitů okolí, ať se jedná o světlo, či výhledy. Ano, v jednoduchosti je krása.

16.9.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist