Televize? Dá se přežít i bez ní?

Televize je dnes nedílnou součástí domácnosti a mnohokrát je právě ona tím, co se objeví jako první v novém bytě. Kolik by jich doma mělo být? V každém pokoji jeden exemplář, jako tomu bylo ještě nedávno, před masivním nástupem počítačových technologií? Nebo stačí jedna v obýváku? Jak to v této době s televizí vypadá? Zařizujete-li byt, máte s ní počítat nebo ne?

129127-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

I dnes existují lidé, kteří televizi z nejrůznějších důvodů nemají a světe div se, nechybí jim. Většina filmů se dá sehnat na DVD či CD a pustit si je můžete na počítači (který naopak v žádné domácnosti v této době chybět nesmí), televizní nalinkovaný program ustupuje volnému času spotřebitelů, kteří se sledují pořady podle svých plánů, ne podle plánů programových ředitelů.

Pomalý úpadek?

Televize se v očích mladých lidí postupně stává čím dál méně potřebnou. Většina kanálů vysílá i na síti a filmy, které televizní stanice nabízejí, často neodpovídají vkusu ani potřebám lidí, proto popularita této ještě nedávno téměř povinné výbavy domácnosti pozvolna upadá.

Přesto by ale měla alespoň jedna v bytě zůstat. Na osamocené podzimní večery se seriál, který donutí diváka relaxovat a zbytečně nepřemýšlet, velice hodí, nehledě na to, že pokud je člověk doma sám, zapnutá televize jako nenápadná kulisa poslouží vždycky.

Nepřehlédněte! Velká galerie elektroniky

Oblíbenost klasické televize však vystřídalo domácí kino. To se stává společníkem lid všech věků a projekce filmů, které by při přehrávání na počítači přišly o celé své kouzlo, tak získávají nový rozměr a ubírají návštěvníky kinosálů.

Hlavní mluvčí večera? Dávno ne

Nejlepší místo pro televizi je stále obývací pokoj, kde ovšem nemusí být zrovna středem zájmu, jako tomu bývalo donedávna. Stačí, když bude jen nenápadně stát na místě, na které je dobrý výhled.

Krbová alternativa

Posezení s přáteli u kafe či vína nemusí být přizpůsobeno právě jí, pohovka či křeslaby měly být natočeny navzájem na sebe s tím, že pokud bude třeba, křesla se pootočí k televizi. A navíc, dnes se velice osvědčil krb, jehož pozorování na rozdíl od televize vždycky uklidní.

Televize v kuchyni ztrácí svoji funkci hlavně z toho důvodu, že dnešní doba přeje bytům s kuchyňským koutem, ve kterých by televize zbytečně rušila. Problém vyřeší natočení televize v obývacím prostoru tak, aby na ni bylo vidět z kuchyňské části.

Události v ložnici?

Co se týče ostatních místností v bytě, tam už se televize nacházet nemusí. Opět záleží na majitelích bytu, nicméně televizím v ložnici už dávno odzvonilo. Hlavním důvodem je to, že ložnice se postupně stává místností, kam se odebíráme pouze večer uložit se ke spánku. Pracovní stoly se z ložnic vytratily do samostatných pracoven nebo obývacího prostoru, kde je mnohem více světla i prostoru.

A navíc sledování televize z postele není dobré pro kvalitu spánku. Již dlouhou dobu je známo, že jakákoliv jiná činnost provozovaná v posteli (čtení, psaní, sledování televize, učení se) má na spánek neblahý vliv, a to hlavně proto, že člověk není schopen se v posteli uvolnit a nerušeně usnout.

A do dětského pokoje by rodiče televizi neměli umisťovat už vůbec. V dnešní době je sice nejjednodušší nechat potomka celý den válet na pohovce, nicméně pro jeho budoucnost to nepřinese nic dobrého. Ledaže by se místo na seriály a akční filmy koukal na vzdělávací pořady…

Martina Tlachová
Foto: Hanák nábytek, Eko France

10.10.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist