Teď je správný čas pro nákup zahradního nábytku

Zahrada nebo terasa bývají často využívány k relaxaci. A k té také patří pohodlný, ale zároveň odolný a stabilní venkovní nábytek. Obchody jsou jím na jaře doslova přeplněné, takže máme často problém, že nevíme, pro jaký se rozhodnout. Líbí se vám dřevěný nebo ratanový nábytek? Podívejme se na ně blíže.

obr.3_garden-trading_-marden-corner-sofa-set-pe-rattan-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Wyevale

Dřevěný nábytek nejen pěkně vypadá, ale je i příjemný na dotek. Může být horké nebo chladné počasí, dřevěný zahradní nábytek se nerozpálí ani nebude studit. Navíc je vhodný na různé zahradní akce (nemusíte se bát, že se zlomí) a je stabilní. Je také relativně odolný vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám a dešti. Nábytek ze dřeva je těžší, takže ho vítr jen tak neodnese, a pokud ho budeme pravidelně natírat nebo ošetřovat oleji, nepřemůže ho ani déšť.

Není dřevo jako dřevo

U dřevěného nábytku je pro svou tvrdost a odolnost vůči nepřízni počasí oceňován teak. Je cenově náročnější, ale vydrží po generace. Toto dřevo je díky vysokému obsahu kaučuku a teakového oleje odolné nejen vůči povětrnostním vlivům a střídání teplot, ale i působení škůdců. Neublíží mu vlhkost, proto je ideálním zahradním nábytkem pro umístění blízko bazénu a venku ho můžeme mít celý rok.

Teakový nábytek nemusíte vůbec natírat ani ošetřovat, ale časem získá bělavý nádech. Lze tomu zamezit olejováním speciálními přípravky. Dobře si tento zásah ale zvažte – jakmile ho natřete jednou, musíte povrchovou úpravu opakovat.

Mezi další tvrdé dřeviny patří severoamerický akát nebo meranti, které je levnější než výše uvedené dřeviny a vyžaduje občasnou údržbu speciálními oleji. Z tuzemských dřevin se nejčastěji vyrábí zahradní nábytek ze smrku, buku, modřínu, borovice a dubu.

Bez údržby to většinou nejde

U zahradního nábytku z tuzemských dřevin je nutná pečlivější a častější údržba. Tyto dřeviny totiž obsahují méně olejů a pryskyřic, dřevo méně odolává výkyvům počasí, více plesniví a častěji se objevují různé deformity dřeva (zkroucení, popraskání apod.). Masivní zahradní nábytek se zpravidla ošetřuje lazurou, která zvyšuje životnost nábytku, přičemž lze volit různé odstíny nátěru.

Zahradní nábytek zhotovený z exotických dřevin vyžaduje ošetření speciálními přípravky, které byste si měli pořídit už při jeho nákupu. Pokud ošetření zanedbáte, objeví se na povrchu stříbrošedá barva. Tu pak lze odstranit broušením nebo použitím odstraňovače šedi z dřevěného zahradního nábytku.

Luxus v podobě přírodního ratanu

Toužíte-li dát své zahradě ten správný šmrnc, bude ideální zřejmě nábytek ratanový. Jeho vysoká estetičnost je ovšem vykoupena nižší odolností vůči počasí. Pokud nábytek zmokne, navlhne nebo je dlouhodobě na slunci, může dojít k trvalému poškození. Naopak pokud není přímo vystavován povětrnostním vlivům, může se pyšnit dlouhou životností.

Na jeho ošetření nikdy nepoužívejte mořidlo, pouze ho občas nalakujte bezbarvým lakem. Jedině tak zachováte tak přirozenou přírodní barvu ratanového povrchu.

O umělý ratan se nemusíte starat

Poslední dobou se těší velké oblibě spíše nábytek z umělého ratanu, a to díky své nesporné eleganci a minimální údržbě. Boduje totiž nízkou hmotností a dlouhou životností. Je imunní vůči vodě i slunečním paprskům a hliníková konstrukce (která se skrývá pod umělým ratanem) vydrží při běžném užívání bezmála věčnost. K údržbě postačí jen voda a neagresivní saponát.

Text: Ivana Kukalová

26.4.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist