Teď je ideální čas na trochu domácího hygge

Nyní, kdy na nás útočí nepřízeň počasí ze všech stran, je ten pravý okamžik, abychom si alespoň doma vytvořili příjemné, hřejivé prostředí. Skvělým místem pro případnou inspiraci je Dánsko a styl hygge. Vychází z dánského „hoo-gah“, což znamená „pohodlí“. A o to přece doma především jde.

3lime-lace_1-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: Lime Lace

Začněte neutrálními barvami

Barva je prvním stavebním kamenem každého návrhu. Pomáhá spojit různé prvky v interiéru. Toto pravidlo platí i pro styl hygge, proto byste měli zařizování bytu v tomto stylu postavit na neutrální barevné paletě.

Protože hygge je o pohodlí, neutrální tóny umožňují se uvolnit a vytvářejí klidné místo vhodné k odpočinku. K tomu výrazně přispívají také vhodné materiály, jako jsou kožešiny, vlna a samet. Pracujte tedy především se světle šedými, béžovými a bleděmodrými odstíny.

Naopak omezte používání kontrastních kombinací, které působí rušivě a zneklidňujícím dojmem. Jedná se hlavně o černou, tmavě hnědou a ostře červenou barvu.

Zaměřte se na pohodlí

Dánský koncept je charakterizován jako „přístup k životu, který je založen na pozitivním myšlení a potěšení z každodenních zážitků“. V praxi jde hlavně o to, aby se člověk dokázal radovat z obyčejných věcí, jako je nejen posezení s přáteli, ale i šálek čaje a četba knihy v pohodlném křesle nebo zachumlání do měkkých přikrývek po náročném dni.

Z tohoto úhlu pohledu je vytvoření interiéru ve stylu hygge především o maximálním pohodlí. Chcete-li se do toho pustit, měli byste si hlavně pořídit co nejkomfortnější sedací nábytek, jako jsou prostorné sedačky a měkká křesla s vysokými opěráky.

Vyplatí se také investovat do různých druhů textilií, jako jsou koberce, kožešiny, deky a polštáře. Klidně je vrstvěte přes sebe a nezabývejte se tím, zda výsledek nebude dokonalý. Jedním z pozitiv stylu hygge je totiž přijímání nedokonalostí, které přece k běžnému životu patří.

Přidejte měkké osvětlení

Vytvoření správného schématu osvětlení má samozřejmě velký vliv na to, jak se člověk v daném prostoru cítí. Určitě jste si sami všimli, jak příjemně a relaxačně na vás působí mihotavé světlo svíček, které si někdy večer doma rozsvítíte. A protože se přece snažíte svůj domov ladit tak, aby v něm non-stop vládla klidná a pozitivní nálada, nesmíte na v žádném případě zapomenout právě na lucerny, svícny, svíčky, různé druhy lamp a lustrů.

Začněte od nuly

Hygge, podobně jako ostatní severské styly, je založený na jednoduchosti. A právě ta ve většině již zabydlených domácností chybí. Proto je nejlepší, když vezmete místnost po místnosti a nejdříve z ní všechen nábytek včetně doplňků a kusových koberců prostě vystěhujete.

Pak berte do ruky postupně každou věc a přemýšlejte, zda ji tam opravdu chcete vrátit. Uvidíte, že pro vás mnoho předmětů už ztratilo význam nebo se vám nelíbí. Zároveň možná přijdete i na daleko lepší uspořádání nábytku v místnosti. Ústředním motivem hygge je totiž pohodlný, ale nikoli přeplněný interiér. Jinými slovy i tady platí, že méně je někdy více.

Přitopte si

Pro navození příjemného pocitu je důležitá dobrá teplota v místnosti. Přestože se za chladných večerů rádi zachumláte do plédů či dek, není na škodu si také trochu přitopit. Můžete samozřejmě zvednout teplotu na termostatu, ale možná stojí za úvahu, zda si nepořídit i další zdroje tepla. Ne každý má doma technické podmínky pro krb nebo krbová kamna, ale k útulné atmosféře přispějí třeba i plamínky krbu na biolíh nebo elektrického.

 

7.10.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová
Více o tématu: hyggehygge styl

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist