Technické vychytávky, které vám ulehčí práci z domu

Na práci z domova je potřeba se vybavit potřebnou technikou. Už samotné označení „home office“ naznačuje, která zařízení byste měli mít k ruce. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých kancelářských přístrojů?

tp_1-1100x618.jpg Zdroj: Ledum Kamara

Tiskárna

Vlastní tiskárnu má už dnes většina domácností, pro účely kancelářské práce je ale často potřeba pořídit zařízení s vysokým objemem tisku (i stovky stran měsíčně). Samozřejmě ale záleží, jaký typ materiálů – a v jakém množství – potřebujete tisknout.

Od toho se totiž odvíjí druh tiskárny. V zásadě lze vybírat mezi inkoustovým a laserovým tiskovým zařízením (jehličkové tiskárny už dnes využívají jen specializovaná pracoviště).

Pro běžnou administrativu jsou vhodnější laserové tiskárny. Mají sice vyšší pořizovací cenu, jejich tiskové náklady jsou ale nižší. Jsou ideální pro tisk běžných kancelářských dokumentů – jejich rozlišení je dostatečně vysoké a mají i poměrně vysokou rychlost tisku (často i několik desítek stran za minutu). Naopak nejsou vhodné pro tisk fotografií a grafických prací.

Pro vytištění ilustrací a různých snímků zvolte inkoustovou tiskárnu. Náklady na vytištění jedné stránky inkoustem jsou ovšem v porovnání s laserovým zařízením vyšší. Při delší tiskové pauze (několik týdnů) hrozí zaschnutí inkoustu a znehodnocení tiskové hlavice.

Tiskové náklady je možné až 4krát snížit s využitím tzv. alternativních náplní. Oproti originálním tonerům a cartridgím je produkují nezávislí výrobci, takže neplatíte navíc za branding.

A co tisk z telefonu?

Tiskárnu samozřejmě využijete i pro tisk fotografií. Nejjednodušší je, když se s pomocí smartphonu připojíte k tiskovému zařízení přes Wi-Fi síť. Takovou funkcí tisku fotografií z telefonu disponuje naprostá většina moderních tiskáren.

Stačí na tiskárně zapnout bezdrátové spojení a připojit se k ní přes telefon. Smartphony v sobě mají nativní tiskové aplikace – u telefonů s iOS je to AirPrint, u zařízení běžících na Androidu můžete využít aplikaci Google Cloud Print. Pak už stačí jen vybrat snímky a zvolit tisk.

Multifunkční zařízení

Multifunkce kombinují v jednom přístroji více zařízení – k tisku přidávají možnost skenování (a tedy i kopírování) a zpravidla i faxu. V prostředí domácí kanceláře je využijí především velmi vytížení pracovníci, ale také grafici na volné noze nebo fotografové.

Hlavní výhodou multifunčních tiskáren je bezesporu všestrannost. Drobné ušetříte i za odběr elektřiny – jeden přístroj v pohotovostním režimu spotřebuje méně energie než třeba tři zařízení.

Typ tisku vybírejte podle tipů výše. Parametry jednotlivých funkcionalit bývají poměrně kvalitní, např. rozlišení skeneru multifunkce snese srovnání se samostatnými skenovacími zařízeními. 

„Zelenou“ předností je pak menší zátěž pro životní prostředí. Výroba multifunkce totiž nespotřebuje tolik zdrojů jako produkce samostatné tiskárny, skeneru či kopírky. A v domácnosti vám koneckonců multifunkce zabere také mnohem méně místa.

Skartovačka

Skartovací zařízení využijete v případě, že se potřebujete zbavit citlivých dokumentů, tedy takových, které obsahují např. tajné obchodní informace nebo osobní údaje firemních zákazníků.

Výběr skartovačky podléhá typu dokumentů, které likvidujete. V běžné kancelářské praxi si vystačíte se skartací na stupni utajení P-4 (pro učinnné zničení dokumentů s osobními údaji). Díky tomu splníte i nařízení GDPR.

Při výběru skartovacího zařízení je důležitá také jeho kapacita. Pokud ale skartujete jen občas, pak si v domácích podmínkách bez problémů vystačíte s rychlostí skartace několika listů za minutu. Nejmenší skartovací zařízení jsou vybaveny košem s objemem 5 litrů, což stačí přibližně pro papírový odpad, který odpovídá 20 listům A4.

13.5.2021 5:13 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist