Teakové dřevo jako součást interiéru i nábytku

Ačkoliv v našich podmínkách neustále hraje prim několik stálých druhů dřevin jako je například borovice, dub, smrk, eventuálně eben a wengé z těch exotičtějších, své místo v našich interiérech si razí také teakové dřevo.

Teakové dřevo je navzdory české tvrdošíjnosti globálně ve světě velice ceněno díky svým nadstandardním vlastnostem. Je to například extrémní tvrdost a pevnost, stálost a rovněž se honosí neuvěřitelnou životností a odolností proti nepříznivým podmínkám okolních vlivů. Možná právě proto si jej oblíbili i tvůrci moderního zahradního nábytku. Mezi další „plus“ teaku patří bezesporu  to, že jej, díky jeho super-tvrdé struktuře, nenapadají škůdci ani plísně.

Teakové dřevo pochází z listnatého stromu Tectona grandis neboli z Teky obrovské, která se předně vyskytuje v oblastech na území Indie a zasahuje až do Thajska.  Objevitelé skvělých vlastností teakového dřeva, stavitelé lodí a první nábytkáři, dokonce nazývali tento strom, stromem královským.

Velkou zajímavostí na tomto druhu poněkud nadřazené dřeviny je jeho barevná nestálost. Teak mění odstíny v závislosti na svém stáří. Barvy se pohybují zpravidla ve spektru od tmavě žluté, přes okrovou, až po tóny šedé a u skutečně letitých kousků teakového dřeva můžeme pozorovat krásně stříbrnou barvu.

Tento přírodní materiál, vytěžený z oněch královských stromů, dnes můžeme zahlédnout v ušlechtilém opracování do podoby interiérového i exteriérového nábytku, podlah, speciálních obkladůmoderními povrchovými úpravami, dále jako dveřní materiál anebo například jako obkladový materiál pro vířivé vany a bazény.

O teakový nábytek se nemusíte ani nijak výrazně starat, pakliže vám jeho barevné metamorfózy nevadí, ale pokud chcete zachovat stálobarevnost, stačí 1x za rok použít speciální přípravky na teakové dřevo, které jsou na trhu. Každodenní zbavování nečistot obstará běžný hadřík a mýdlová voda nebo saponát na nádobí.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Zahradní nábytek z teaku může po letech projevovat známky vysušení intenzivním slunečním zářením, což jednoduše napravíte, pakliže do drobných prasklin aplikujete teakový olej.

Lucie Sýkorová

Foto: evollt.com, rofy.net, biawow.com, interiii.com, loveyourspaces.com, sabpa.com, feelthehome.com, homeanddecor.com.sg, charterworld.com, curtbydesign.com, theluxhome.com, furniture.trendzona.comimagexsotic.com

11.11.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist