Tapety v koupelně. Které dobře snáší vlhkost?

U nás v koupelnách narazíte především na kachličky, v poslední době si získává oblibu cementová stěrka. Tapety vídáme spíše na fotkách ze zahraničních koupelen. A to je škoda. Tapety dokážou vtisknout koupelně atmosféru, jakou kachličky nikdy nevykouzlí. Nebo jimi můžete vylepšit staré panelákové jádro, když na rekonstrukci nejsou peníze.

Prvním krokem je výběr tapety vhodné do koupelny, tedy takové, která dobře snáší vlhkost, je omyvatelná, takže jí nevadí častý styk s vodou. Těmto požadavkům vyhovují tři typy tapet – samolepicí, vinylové a sklovláknité.

Samolepicí tapety – mají na povrchu speciální vrstvu, která je činí mimořádně odolnými proti poškození. Lepidlo v silné tloušťce zaručí, že se neodlepují. Lze je aplikovat na všechny hladké, čisté a suché plochy. Před nalepením se musí drsné plochy zbrousit, všechny povrchy pak musí být zbavené všech nečistit a mastnoty.

Vinylové – jsou speciálním druhem tapet, který je vyrobený z umělé hmoty. Na povrchu je voděodolný pěnový plast. Některé mají antibakteriální úpravu, která zabraňuje růstu plísní, ty se od koupelny hodí nejlépe. Jejich nevýhodou je, že nejsou propustné, proto se pro přípravu podkladové zdi nesmí používat sádra, která by ve vlhku nabobtnala, ale přípravek, který obsahuje disperzi vápna a umělé hmoty. O způsobu lepení rozhoduje zadní vrstva – vinylové tapety jsou totiž dvojvrstvé. Pokud je tam papír, lepí se jako klasické papírové, u kterých se lepidlo nanáší jak na stěnu, tak na zadní stranu tapety. Když je na zadní straně vlies, nanáší se lepidlo pouze na zeď.

Sklovlánkité tapety – ze všech tapet vydrží nejvíc. Vyrábějí se z bezalkalické skleněné příze, a proto jsou mimořádné odolné proti mechanickému poškození, ale zároveň jsou i vodě a ohni odolné. A také paropropustné, takže se na ní nesráží vlhkost a zároveň nedusí materiál pod ní a netvoří se tam plísně. Jejich další výhodou je, že se dají natírat, takže můžete měnit interiér dle nálady, podle výrobců snese až deset nátěrů. Lepí se speciální lepidlem, které se nanáší jak na tapetu, tak na zeď.

Tipy na výběr tapet do koupelny:

  • Dejte předost vzorečkům (jedno jakým), lépe zakryjí menší nerovnosti podkladového povrchu.
  • Malé místnosti opticky zvětší světlá tapeta s jemným drobným vzorkem.
  • Naproti tomu, větší vzory a tmavé tapety prostor zútulní.
  • Vybírejte tapety co nejsilnější, které pomohou překrýt případné nerovnosti povrchu.
  • Počítejte, že jejich životnost je kolem 10 let.

Další tipy pro vaši novou kouplenu hledejte na forum.living.cz

Text: Jana Truksová
Foto: homedit.com, shutterstock.com

3.2.2016 4:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist