Tapety v bytě. Víte, jak je využívat, aby byly šik?

Není to nic převratného, tapety tu byly, ustoupily, vrátily se jako podivná parodie na tapety hlavně do panelákových bytů, kam je bez ladu a skladu rovnou na beton naplácala parta, která dům stavěla, pak zase k úlevě většiny zmizely. A teď jsou už nějakou dobu zase zpátky v celé své obnovené kráse.

shutterstock_1173155482-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Ve skutečnosti tapety vstoupily do lidské historie někdy v šestnáctém století a teď prožíváme dobu, kdy se zase hodně používají. Nemají už ale jednotné a jediné použití, kdy se pokryje celá stěna od rohu k rohu.

Z čeho jsou?

Nejstarším používaným typem jsou samozřejmě tapety textilní. Dnes se na papírovém či vliesovém podkladě nabízí textilní tapety z přírodních i syntetických vláken, pracuje se s nitkami, lýkem, šňůrkami, plstí apod. Papírové tapety jsou snad jasné. Novější až zcela nové jsou ty vinylové, které mají zadní stranu z papíru nebo vliesu. Hodí se všude, protože je lze omývat a čistit. Obstojí proto dobře v kuchyni, ale i koupelně.

Vliesové tapety jsou ze směsi buničitých a syntetických vláken (70 % viskóza + 30 % celulóza), dobře drží na každém podkladu a jsou prodyšné. Jejich značnou předností je nehořlavost.

Jiné možnosti?

Nemáte obrazy ani grafiky, ale chcete zpestřit stěny. Tapeta je samozřejmě jednou z možností, ale ne jedinou. Co třeba mozaika? Pokud vám nevadí lehký lesk, který znáte z koupelny, je nesmírně praktická, omyje se, otře a pořád je „nová“ a dokonalá. Stejně jako tapetu ji není nutné (dokonce ani žádoucí) mít všude, ale jedna dobře volená a možná právě hodně namáhaná stěna, o kterou se pořád někdo či něco opírá, interiér velmi oživí a ozvláštní.

Stejnou roli – zvýraznit, ozvláštnit – hraje fototapeta, nejméně invazivní jsou v bytě samolepky, které se snadno aplikují i odstraní. Jsou obzvlášť vhodné do dětského pokoje, kde se potřeba a vkus malých obyvatel velmi rychle vyvíjí.

Nepokrývejte, ilustrujte

I když se nakonec rozhodnete, že u vás se prostě bude tapetovat, nemusíte pokrýt úplně všechno, tapeta má vašemu bytu dodat osobitost, ne uniformní obleček. Vytvořit můžete jeden úzký pás nebo přerušované pruhy, rozhodně není dobré mít tapety úplně všude.

Před čtyřmi lety se v Milánu vystavovalo s tapetami hodně kuchyní. Byly poměrně výrazné a vykrývaly všechna volná místa stěny mezi skříňkami. Některým sestavám to velice prospělo, a pokládám to za velmi šťastné řešení, jak využívat v bytě nástěnnou dekoraci. Ono vyměnit tapetu v kuchyni je mnohem jednodušší než měnit dvířka či dokonce kompletní sestavu, protože vás už barva vašeho kuchyňského nábytku omrzela. Na měnícím se barevném pozadí vypadají neutrální dvířka pokaždé trochu jinak a pořád máte za mnohem míň peněz pocit, že jste v novém.

 

6.2.2023 10:05 | autor: Vladimíra Storchová | zdroj: Tapety-dekorace, Westwing

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist