Tapety místo barvy? Proč ne!

Víte, že tapetování je opět v módě? Proč? Tapety vydrží déle než barva a na slunci neblednou. Proto neváhejte a vyzkoušejte je. Přinášíme vám návod, jak na to.

Před nákupem materiálu je potřeba změřit plochu stěn. Je lepší koupit jednu roli tapety navíc na případné opravy. Pozorně si však zkontrolujte výrobní číslo tapet, abyste nekoupili barevně odlišný vzor! Kromě vzhledu a kvality bychom také měli zohlednit prostory, kde se budou tapety nacházet. Voděodolnou tapetu použijeme do koupelny, vysoce odolnou na chodbu či dětského pokoje. „Doporučuji použít vliesové tapety, které se snadno lepí i odstraňují,“ radí majitel malířské firmy Stanislav Kralovanský. Kromě tapet bychom také měli mít připravený stůl, na kterém budeme tapety odměřovat, ulamovací nůž, nůžky, lepidlo, štětku na nanášení lepidla, metr a dlouhé pravítko. Můžeme použít také uhlazovací váleček.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie tapet

Jak postupovat krok po kroku
Při samotné aplikaci tapet je nutné veškerý nábytek přesunout doprostřed pokoje a vypnout proud, protože lepidlo je vodivé. „Strop se v dnešní době netapetuje a čím dál víc roste oblíbenost tapetování pouze jedné nebo dvou stěn. Samotný postup je tak rychlý a pokoj se nezašpiní jako při malování.

Nejdůležitější částí u tapetování je mít správně připravený podklad. Plochy musí být čisté a rovné, bez děr a důlků, které se zatmelí nebo zasádrují. „Ideálně by se měla zeď nově omítnout, poté řádně napenetrovat, aby lepidlo dobře drželo,“ doporučuje Kralovanský a dodává, že záleží však na stavu zdí.

Nejlepší teplota vzduchu pro lepení tapet je 19 stupňů, proto je vhodné vypnout topení, zavřít okna, zabránit průvanu. Při tapetování postupujeme od kraje ke kraji. Štětkou naneseme lepidlo na zeď a přiložíme jednotlivé pruhy tapety. Je dobré si tužkou a pravítkem naznačit, kde bude pruh začínat. Pás tapety nalepíme na stěnu a uhlazovacím válečkem vyhladíme, postupujeme od středu směrem  k okrajům, dokud se nezbavíme všech vzduchových bublin. Dejte pozor, aby vzory jednotlivých pruhů na sebe navazovaly a napojení byla pečlivě uhlazená. Přebytečné lepidlo setřeme mokrou hadrou. Tento postup platí u vliesových tapet, u ostatních druhů se návod použití liší.

Tapety můžeme lepit po celé ploše stěny, od stropu k podlaze. „Elegantní možností zakončení horního okraje je však využití ozdobné lišty, která se nalepí po obvodu stěn,“ vysvětluje Kralovanský. Skvěle se vám tak propojí stěny tapetované a barvené.

Jak na zásuvky a těžko dostupná místa
Kryty zásuvek odmontujeme a volně přelepíme tapetou. Opět připomínáme, že je důležité mít vypnutý elektrický proud. V místě zásuvky či vypínače tapetu křížem nařízneme a odstřihneme. Poté přimontujeme kryt zpátky. U okenních výklenků tapetu nastřihneme ve výši parapetu a horní hrany okna, a nastřiženou část přehneme do výklenku. Přesahující část odstřihneme. A co se týče radiátorů? Za samotným tělesem topení netapetujeme. Tapetu zastřihneme ve výši úchytů ve zdi shora i zespodu. Jako alternativu můžeme použít nátěr barvou.

A máme hotovo
Tapety by měly schnout ideálně 24 hodin. Měli bychom lehce větrat, ale stále máme vypnuté topení a vyhýbáme se průvanům, protože papír schne rychleji než lepidlo a mohlo by tak dojít ke zvlnění tapet ve spojích.

A pokud nejste s výsledkem spokojeni? Nevadí. Vliesové tapety se dají jednoduše sloupnout bez vlhčení nebo škrabání a na stěně nezanechají žádné stopy. Zeď je tak okamžitě připravena k další úpravě, ať už tapetou nebo malováním.

Pokud si však sami na tapetování netroufnete, obraťte se na profesionální firmu, která Vám garantuje perfektní výsledek.

Text: Redakce
Foto: diystoresbalham.co.uk, hdwallsize.com, onlinewallshop.blogspot.com, distroarchitecture.com, homegirllondon.com, 3dhousedownload.com, homeadorable.blogspot.com, zonters.com, rwthomeremodeling.com, thelatest.co.uk, designersraum.com, athome.kimvallee.com, huffingtonpost.com, blog.notonthehighstreet.com, weboughtlocation.com, aliexpress.com, tswallpaper.trustpass.alibaba.com, dispatchfromla.typepad.com, decoist.com, forums.redflagdeals.com, ikeafamilylive.com 

30.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist