Tapetový comeback – už zase?

Je to jasné, tapety slaví svůj comeback. Ačkoli byly hodně dlouho považovány za přežitek, dostaly se tapety opět na výsluní naší pozornosti. Nyní jsou tapety známkou nejmodernějšího interiérového prvku. Dokážou nevídaně oživit interiér a dodat mu zcela určitý charakter, který je navíc velmi snadno obměnitelný.

121389-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: archiv redakce

Vzory tapet, které se teď nosí, jsou různé: geometrické i abstraktní, romantické i decentní. Častěji než kdy jindy se objevují vzory květinové. Prim při výběru tapet hraje samozřejmě individuální vkus, ale pak přicházejí na řadu další faktory.

Tapety a malba patří společně k jedněm z nejméně náročných prostředků, jak změnit vzhled interiéru. Novinkou jsou i barevné textilie používané jako dekorace interiéru. Pokud jsou s ním sladěné, dodají mu jasný charakter a celou místnost navíc příjemně zútulní a dodají jí naprosto odlišnou akustiku.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie tapet

Hlavním uměním tapet je jejich umění zútulnit prostor.  Ať už tapetu umístíte pouze na část zdi anebo na zeď celou, vždy vám tapeta pomůže vytvořit v místnosti oddělený prostor, a ten lze posílit ladícím nábytkem nebo doplňky. Barvy mohou oddělovat například roh pokoje, část zdi, funkčně rozdělené části místnosti atp.

Nezapomeňte na jedno pravidlo, které platí i v barevných doplňcích: v jednoduchosti je krása. Pokoje, i když mají být útulné, nemají být přeplácané.

Pro konkrétní byt nebo místnost zvolte jednu dominantní barvu. Další doplňkové barvy by pak měly z této barvy vycházet. Prvkem reprezentujícím dominantní barvu může být cokoli o větší objemnosti, například část zdi, koberec, pohovka, závěsy. Ostatní doplňky pak volte v odstínech, které budou ladit s dominantní barvou a zároveň ji vhodně doplňovat.

Výraznou barvu tapety, ale třeba i nátěru zvolte jen pro jednu zeď. Pokud tak neučiníte, můžete mít z dané místnosti pocit, jako by na vás „padala“. Pro zbylé zdi vyberte raději jemný odstín té dominantní. U tapet platí jednoznačně: velké vzory, pouze do velkých místností. Malé místnosti velké vzory nesnesou. Pro velké vzory musíte mít k dispozici velkou nepřerušovanou plochu. Velké vzory totiž dělají místnost opticky menší a dokážou ji svým způsobem jakoby sevřít.

K již přežitým barevným kombinacím patří prvoplánová černá a bílá, bílá a červená anebo žlutá a černá. Jsou pro interiér příliš zavazující a navíc se co do možností příliš rychle vyčerpají.

Co se pruhů na tapetách týče, je to stejné jako s textiliemi: svislé pruhy prostor zvyšují a vodorovné pruhy rozšiřují.

Čím méně lidí určitou místnost používá, tím decentnější vzory tapet do ní vybíráme.

V ložnicích volte tlumené a klidné odstíny. Stejně tak tyto prostory vyžadují i jednoduché a jemné tapetové vzory.

Dětské tapety – jak s nimi pracovat?“ je název našeho dalšího článku, který vám přiblíží problematiku volby tapet a následného tapetování.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: jen-spec-industries.com, ninacampbell.com, m-daydreaminginthecity.blogspot.com, sacredandprofanedesigns.blogspot.com, nazmiyalantiquerugs.com, thomashaycock.co.uk, designshuffle.com, bijouandboheme.blogspot.com, furnituretrendzona.com, materialgirlsblog.com, viesso.com, thetextileblog.blogspot.com, beatencopperlamp.blogspot.com

12.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist