Taková banalita jako je sedačka

Nakupování sedacího nábytku patří jistě k těm základním samozřejmostem, které absolvuje majitel nového nebo adaptovaného interiéru jako první. Sezení v obývacím pokoji je jistě to nejzákladnější, tedy vedle vybavení postelí a nějakým místem, kde se dají připravovat potraviny. Radit někomu, jak sedačku správně nakupovat vypadá jako navrhovat k prostudování seznam obecně známých a tedy co do připomínání zcela zbytečných banalit. Přesto jsou to právě křesla a sofy, které podle zkušeností interiérových studií a architektů patří mezi nejvíce tzv. rizikové kusy nábytku, protože je k jejich pořizování přistupováno bez jakékoliv péče.

124178-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Nejběžnějším kritériem, které podle zkušenosti prodejců nakupující uplatňují v prvé řadě, je přirozeně vzhled sedací soupravy, přičemž nyní pomíjíme tu skutečnost, že jakási generelní či základní selekce byla provedena v souvislosti s cenou, kterou je zájemce za nábytek ochotný utratit a podle toho si také přirozeně vybírá obchody a prodejní místa.Vzhled je přirozeně důležitý, ale v rámci uživatelského komfortu je až sekundární. Na sedačce se jednoduše musí dát dobře sedět, což v prvé řadě znamená zvolit odpovídající hloubku a sklon opěráku a sedáku. Od toho se odvíjí také užívání sedacího nábytku, na němž může být za určitých okolností zcela pohodlné a nicneděláním vonící polosezení / pololežení, ale na druhou stranu bude např. naprosto nepohodlné si na takové sedačce sníst nějakou malou drobnost, protože předklonit se na ní směrem k nízkému konferenčnímu stolku, kde bude připravená sklenice vína a sendvič, se ukáže jako nepříjemný a svou komplikovaností vlastně odpuzující úkon.

Jedním ze základních parametrů uvažované sofy je tedy hloubka nabízeného sezení, s čímž přirozeně také souvisí výška případného konferenčního nebo bočního servírovacího stolku.

Velká fotogalerie sedacích souprav

Materiály potahu a konstrukce

Materiál potahu, tedy v zásadě přítomnost kůže, látky, nebo alcantary, je otázkou údržby sedacího nábytku a přirozeně také nabízeného pohodlí. Látky s vysokým chlupem se budou velmi komplikovaně čistit např. od kávových nebo vinných skvrn, které se z leštěné a impregnované kůže lehce stáhnou vlhkým hadrem. Položit se teplých měsících v negližé na koženou sedačku, může být nepříjemné, protože kůže není mnoho savá a ta kůže lidská mívá tendenci se pak na potah sedačky přilepit. Materiálům potahů se věnujeme v článku Podle čeho si vybrat látku potahu? a Kůže a nebo látka?, které je možné nalézt v rubrice Interiér.
Materiál konstrukce, respektive té jeho části, která přichází do styku s uživatelem, je přirozeně také potřeba věnovat pozornost. Oblíbeným materiálem designérů je kov a např. kovové područky vypadají v kombinaci s černou kůží velmi dobře, ovšem nechat volně ležet předloktí na studeném kovu jistě není nic příjemného.
Jinými slovy, rozhodně stojí zato představit si provoz uvažovaného sedacího nábytku v konkrétním interiéru, který obývají konkrétní lidé se svými návyky a životním stylem. Rozložitý a vysoký člověk si jistě nebude kupovat sofa se sice decentním, ale nízkým opěrákem a ten, kdo rád sedí na svém gauči a pojídá přitom ze stolku drobné pochutiny, si stejně tak nebude vybírat hluboké sezení atp.
Jaroslav Zákolanský
Foto archiv autora a firmy MM INTERIER
20.11.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist