Takhle bydlí umělci – eklektismus v interiéru

Eklektismus je styl, který si oblíbili zvláště umělci. Tento styl patří k těm, které využívají kombinaci různorodých prvků a techniku jejich propojování v interiéru. I u nás si získává stále více příznivců. Do popředí zájmu se dostává i přesto, že je velmi neformální a netradiční.

120522-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Eklektismus v designu a architektuře představuje cílenou kombinaci prvků s různorodým původem i dobou vzniku a rovněž s odlišným materiálovým a barevným pojetím. Tento výraz má svůj původ ve starořeckém výrazu „ek-lektos“ což znamená vybraný. Jedná se v podstatě o druh tvorby, která čerpá z jiných vzorů anebo děl historicky starších a snaží se je mísit dohromady.  Eklektik, jak již ze samého tvaru slova vyplývá, je člověk, který si vybírá z rozmanitých stylů to, co ho osloví, hodí se mu a to mu naopak pomáhá vytvářet styl vlastní.

Zvolíme-li takovýto styl v historickém prostředí, není již nutné, instalovat do něj ještě historizující nábytek. Plně postačí, pokud pro interiér vyberete současné prvky.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Na první pohled může interiér zařízený v eklektickém stylu působit nesourodě až disharmonicky. Úkolem aranžéra, designéra nebo nás samotných pak je sestavení dokonale harmonizujícího prostředí přesto, že jsou do něj vkládány nesourodé prvky.

Velmi dobře v takovémto interiéru vypadají extravagantní prvky jako například plechové lucerny, skleněné vázy s patinou, barokní vzory na tapetách nebo historizující stolky. Retro, etno, moderna, všechny tyto styly můžete obsadit do hlavní role ve vašem interiéru, pokud si jej zařizujete v eklektickém stylu. Samozřejmě, že výsledek bude vypadat pokaždé jinak, pokud se téhož úkolu ujmou různé osoby, ale není na závadu vyzkoušet různé varianty. Řešení prostor v tomto stylu je relativně náročné, je totiž nutné, aby se při zařizování prostoru postupovalo s opravdu velkým citem  pro kombinaci a detail.

Nejdůležitější je velmi uvážlivě volit konkrétní prvky, aby se do daného interiéru hodily. Pokud si s tímto nelehkým úkolem nebudete vědět rady, je lepší, zavolat si odborníka. Ten by měl samozřejmě respektovat vaše požadavky, ale zároveň by měl korigovat pestrost vzorů a barev.

Zařídíte-li si svůj interiéreklektickém stylu, zaručíte si tím jednoznačnou originalitu vašeho obydlí. Můžete doslova vsadit na to, že stejně zařízený interiér nikde jinde nenajdete.

V našem článku „Styly obývacích pokojů“ naleznete další typy na to, jak si své obydlí přestavět anebo vybavit v jiném stylu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: affroniabaldwin.com, blog.stickerswall.com, fc06.deviantart.net, sochic.typepad.com, lionesswomansclub.com, cdn.freshome.com, blog.damasketdentelle.com, blogoanasinga.com, 3.bp.blogspot.com, modelinteriors.net, atelierturner.squarespace.com, amazingdecoration.net, boyac.com.au, minimalisti.com, interiordesignpro.org, vithouse.com, newsdesignlist.it

6.3.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist