Tak trochu jiná vana

Koupelna je místo, které každý z nás navštíví minimálně 2x denně. Proč tam nezajít častěji, relaxovat tělo a nechat ho odpočinout v příjemné koupeli v krásné vaně, která nám zajistí pohodlí a navodí pocit, že všechny denní starosti jsme ze sebe právě spláchli. Pokud si nepotrpíte na konvence a standard, je tu náš článek s vanovými inspiracemi právě pro vás.

121860-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Dnes je v nabídce mnoho typů van, různé tvary, barvy, materiál, provedení. Není tedy problém si vybrat přesně podle svého přání a vkusu. Ne všude je sice dostatek místa pro vanu prostornější, ale ve větších koupelnách si můžeme dovolit udělat z vany dominantní prvek a vybrat vanu například samostatně stojící anebo naopak vanu velkých rozměrů, zabudovanou do podlahy, vanu kruhovou, vanu masážní anebo větší vanu rohovou.

Na trhu se většinou setkáváme s vanami ze smaltované oceli nebo s plastovými vanami z akrylátových polymerů. Ty poslední jmenované jsou v nabídce u nás sice až v posledních letech, ale díky svým vynikajícím vlastnostem se těší u nakupujících velké oblibě.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Mají spoustu výhod jako například snadné osazování, téměř bezporézní povrch a nestudivý na omak a také udrží vodu o konstantní teplotě déle než vany ocelové. Materiál, ze kterého jsou tyto vany vyráběny, umožňuje téměř neomezené tvarování van a využití široké barevné škály. Dobrý tip pro koupelnu je například světle modrá.

Každou akrylátovou vanu lze vybavit hydromasážním, případně perličkovým systémem anebo jejich kombinací.

Například koupelna řešená jako obývací pokoj může být pro vás to pravé. Představuje sice velmi extravagantní prvek, ale je nutné zároveň počítat s velkou obytnou plochou. Pro tuto volbu – tj. propojení ložnice a koupelny se doporučuje použít stejné obkladové materiály.

Solitérní vany je dobré doslova vystavit na odiv. Určitě se vyplatí umístit ji do koupelny větších rozměrů, do volného prostoru, kde jejich krása ladných tvarů a netradičního materiálu může plně vyniknout.

Vany ze skla, dřeva, překližky, moderních kompozitních materiálů anebo dokonce z různých druhů přírodního kamene dnes již nejsou žádnou výjimkou. Některé jsou dnes již v koupelnových studiích určeny běžně k prodeji, avšak většina jich zůstává takzvanou záležitostí na míru a vyrábějí se přímo na konkrétní zakázku klienta. Není tedy divu, že se to odrazí i na ceně takovéto vany.

Jak jsme již zmínili, k netradičním materiálům patří i sklo, které je sice velmi křehké, ale zároveň i velmi atraktivní. Zpět se vrací i vany litinové, v duchu retro stylu. Jsou těžké ale stabilní a odolné. Jejich povrch se potahuje několika vrstvami smaltu.

Než se rozhodnete pro ten který konkrétní typ vany, zeptejte se včas proškoleného prodejce anebo rovnou u výrobce na vlastnosti zvoleného materiálu a také na způsob správné údržby. Speciální vany budou jistě vyžadovat i speciální čisticí prostředky, aby si co nejdéle udržely svůj vzhled přirozený a beze změn.

K často používaným luxusním materiálům na vany patří i dřevo, které je ekologické a získá si své příznivce hlavně příjemným teplým dojmem a zajímavou texturou. K výrobě van se samozřejmě používají speciální exotická dřeva jako je například mahagon, teak a wenge. Ale i buk, dub, cedr, ořech, třešeň.
Zuzana Bohdalová
Foto: zimagz.com, porcelanosa.com, furniture.trendzona.com, homegue.com, zinmagz.com

10.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist