Tajemný život voňavé fialky

Na jaře nás omámí vonnými fialovými květy, rádi si ji trháme do vázičky, i když víme, že pak rychle uvadá. Že se však jedná o tajemnou rostlinku, jež tajně vede dvojí život, ví jen málokdo.

Viola odorata
Fialka je vytrvalá, poměrně nízká (asi 10 – 15cm) jarní bylina. Vyrůstá na jaře z krátkého oddenku s tenkými kořenujícími výběžky, které se plazí v zemi. Brzy z jara, když vysvitne sluníčko, se ze země vyderou první malé lístky. Jsou dlouze řapíkaté, ledvinovité až okrouhle srdčité, na okrajích jakoby je okousala myška a tvoří přízemní růžici. Později, po odkvětu, narůstají palisty větších rozměrů. V březnu a dubnu vykvétají na delších stopkách fialovomodré líbezně vonící květy s pěti korunními lístky a ostruhou uvězněnou v zeleném kalichu. Vzácně se vyskytuje tento druh i s bílými květy. Pokud je neutrhneme, stejně odkvetou bez užitku, protože jsou neplodné. Pak rostlina už naši pozornost neupoutává a právě tehdy nastává čas pro její druhý vegetační cyklus. V srpnu vyrůstají na výhoncích těsně nad zemí druhé, skoro bezbarvé, průhledné květy, ale zato se z nich vytvoří kulovité tobolky naplněné semínky. Po puknutí plodu se vysypou na zem a koření.
Fialka je světoběžnice
Běžně roste po celé Evropě, ale třeba i v Číně a Japonsku a severní Africe. U nás ji najdeme nejspíše v listnatých humózních lesích, sadech a hájích, v křovinách s vlhkou, výživnou půdou. Často zplaňuje a dostává se do parků a zahrad, kde ji považujeme za běžný druh . V zahradách, mimo původního druhu, se můžeme setkat s několika odrůdami lišících se barvou květů (fialová, bílá, červená, růžová). Preferuje polostinné stanoviště, ale poroste i na slunci. Množí se na podzim dělením trsů, sama též vysemeňuje.

Velká inspirativní galerie rostlin

Znaly ji báby kořenářky
Fialka je už od středověku využívaná v léčitelství, její sušený oddenek nesměl chybět ve výbavě žádné babky kořenářky jako lék na odkašlávání. Celá rostlina obsahuje saponiny, alkaloid violin, kyselinu salycilovou, vonné silice, vosky, slizy, kaučuk a glykosid violaqercitrin. Nejčastěji se sbírá v září a říjnu oddenek, ale v době květu je zájem i o celou rostlinu, včetně kořenů. Omytá, očištěná droga se suší při teplotě do 40°C.

Saponiny zlepšují vylučování hlenů a odkašlávání, droga má účinky močopudné, příznivě působí při revmatismu. Zevně se užívá ve formě obkladů a koupelí při špatně se hojících ranách. Pro získání zdravé, jemné pleti každé ráno omýváme obličej ve fialkové vodě. Účinná je také proti lupům ve formě lihové tinktury. Do čaje stačí jedna čajová lžička na šálek vody. Při předávkování může dojít k nevolnosti.

Neskonale voní
Jemné výrazné rostlinky si lidé všimli i kvůli vonné silici. Ve Francii, velmoci parfému, se z čerstvých květů speciálních odrůd získává silice, která zpočátku vůbec nevoní. Teprve po zředění 1:500 a více vystupuje zřetelná violková vůně. Z jedné tuny rostlin se získá 31g zelenavé silice. I proto se dnes parfémy připravují ze syntetických látek.
Fialka i na talíři
Mladé lístky violky, pampelišky, kopřivy (citlivé osoby mohou spařit), popence a sedmikrásky omyjeme, osušíme a nadrobno nasekáme. Připravíme zálivku z trochy mladé cibulky, česneku, špetku soli, cukru, octa, oleje a vody. Chutná je i zálivka z kysané smetany. Necháme asi hodinu v chladu proležet. Salát má charakteristickou nahořklou chuť, na níž si je třeba zvyknout. Podporuje trávení a je účinnou součástí jarních pročišťovacích kůr.
Je dobré se naučit přidávat lístky fialek ( a nejen jich) do jarních polévek, tvarohových pomazánek a velikonočních nádivek. Voňavá kvítka skvěle ozdobí ovocné saláty, ale hezky se vyjímají i na obložených chlebíčcích. Když se nepřežene množství, je to skutečně pochoutka!
Jindřiška Kodičková
Foto autor
27.3.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist