Systémy centrálního vysávání

Centrální vysávání se pomalu stává základní výbavou moderních rodinných domů, ale své uživatele si nachází i v rámci bytových interiérů. Mezi hlavní výhody centrálního vysávání patří odvod veškerých nečistot mimo obytný prostor, komfortní ovládání a snadná manipulace.

123966-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Stručné představení

Systémy centrálního vysávání fungují podobným způsobem jako vysavače klasické. Agregát, tedy vysavač samotný, je ale v tomto případě umístěn ve sklepě, komoře, v kuchyňské lince nebo v garáži či na jiném podobném místě. K agregátu je napojeno potrubí rozvedené po celém interiéru a zpřístupněno zásuvkami, do kterých se zasunutím zavádí všem známá sací hadice s teleskopickou tyčí. Tím se celý systém uvádí do chodu a ovládá se pomocí tlačítek na madle teleskopické tyče. Nečistoty jsou nasávány a odváděny ven z interiéru. V tom také spočívá hlavní výhoda centrálního vysávání, jehož agregát tedy na rozdíl od klasického vysavače jednou stranou nenasává a druhou nevyfukuje. Potrubí centrálního vysávání je vedeno podlahou, případně stěnou (potrubí má průměr nejčastěji 5 cm). Montáž systému je automaticky dodávána se systémem samotným.

 

Rozvody v rodinných domech

Instalace rozvodu v rodinných domech předpokládá dle velikosti obytné plochy instalaci tři cest – větví potrubí (tři hadice). Velikost domu také určuje sací výkon, který by měl být pořízen pro ten či onen dům a je dobré výběr konzultovat s prodejcem – odbornou firmou. Agregát bude pravděpodobně umístěn mimo obytný interiér (sklep, komora, prostor pod schodištěm, garáž atp.). Náklady na instalaci viz. níže.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Systémy pro byty

Pro uživatele bytů se doporučují malé agregáty s minimálním výkonem a jedním nevětveným potrubí se dvěmi až třemi zásuvkami. Zajímavým tipem je tzv. mini vac firmy Beam, který představuje malý agregát umístitelný do šatní skříně, na toaletu, do koupelny atd. a svým výkonem postačí pro běžné byty okolo 80/ 90 m2.   .

 

Vysávání vody, hrubých nečistot a dva základní druhy vysavačů

Centrální vysávání má tu výhodu, že je možné vysávat nejen prach a ostatní běžné nečistoty, ale také vodu, nebo např. oharky z krbu apd. Pro tento způsob vysávání je pak nutné zapojit do okruhu tzv. separátor, který slouží k oddělení hrubých nečistot od těch běžných a to ještě před jejich vstupem do potrubí. V tomto případě však dochází k rozdělení výrobců na dva tábory. Někteří praktikují tzv. mokré vysávání, kdy je voda přítomna přímo v samotném potrubí a druhá skupina výrobců používá pro tento účel separátorů, které se zapojují do systému tak, aby voda do potrubí vůbec nevnikla (hadici s hubicí tedy zasouváme do separátoru a z něj pak vede hadice do zásuvky a dál do potrubí).

 

Náklady

Pořizovací náklady se dají odvodit od obytné plochy daného interiéru. Malý, maximálně dvoupodlažní rodinný dům či byt o velikosti 80 – 120 m2 bude potřebovat rozvod dlouhý cca 16 m a k tomu 2 – 3 zásuvky. Cena by neměla přesáhnout hranici 30 000 Kč. Větší či střední rodinný dům o užitné ploše 100 – 160 m2 s dvěmi až třemi podlažími si vyžádá rozvod potrubí v délce do 30 m a celkem 5 – 6 zásuvek. Cena se pak může vyšplhat do výše 35 000 Kč. Velký rodinný dům s užitnou plochou 200 – 300 m2 bude potřebovat rozvod přibližně 60 m dlouhý, k tomu 8 – 9 zásuvek a cena pak může být až 50 000 Kč.

 

foto firem Beam ČR a Vaton s.r.o.

 

Petr Haas

6.12.2005 5:25

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist