Symboly a ornamenty v moderním interiéru

Když pomineme velkolepou a překrásnou mozaiku, která si své místo v interiéru drží napříč dobovým trendům, tak dalším zdobným prvkem, z jehož používání v interiéru míváme zpravidla respekt, je bezesporu ornament…

119391-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

Je to bohužel tak, že se lidé pomyslně dělí do dvou skupin – v té první jsou tak trochu přehnaně kreativní vynalézavci, kteří si libují v jakémsi woodstockovském stylu, který hýří barvami, srdíčky, kostičkami a klikyháky všeho druhu. Je na místě si zkrátka přiznat, že dopřát interiéru styl jakéhosi organizovaného kýče, který vídáme v magazínech o luxusním bydlení, dovedou poskládat jen skuteční odborníci, či ti, kdož mají skutečně silné estetické cítění. Do druhé skupiny spadá většina obyčejných smrtelníků, kteří se ornamentální dekor z přílišné zdrženlivosti a obav z kýče jednoduše bojí do svých domovů zasadit.

Pro obě tyto skupiny však máme jednoduché řešení, a to sice zakomponovat výrazné ornamenty do vašeho obydlí decentně, poskrovnu a přesto tak, aby v každém, kdo do interiéru vstoupí, zanechaly silný, pozitivní vizuální dojem.Velmi vhodné je aplikovat ornamentální dekor především na samotné doplňky, jako je například zrcadlo – tedy konkrétně jeho rám.

Jelikož fandíme dekoracím, vytvořeným vlastníma rukama a víme, že naši čtenáři se zpravidla přátelí s internetem, je nasnadě tyto dvě věci skloubit. Stačí si na internetu najít ornament, který se vám zalíbí a ten si vytisknout. Ornament vystřihněte a použijte jej jako šablonu. Máte-li plastovou desku, dostatečně velkou, aby mohla tvořit rám zrcadla, použijte ji, případně sáhněte po klasických, obroušených, dřevěných lištách. Pak už vám stačí jen lak na nehty v příslušném množství (podle velikosti rámu) a požadované barvě. Jím  přebarvíte vytvořený rám po celé ploše kromě míst, kde budete mít přiloženou šablonu. Tato místa pak jednoduše můžete vyplnit lakem na nehty v kontrastní barvě. Výhodou laků na nehty je jejich vysoký lesk, kterého s běžnou barvou těžko dosáhnete a navíc je snadné jej pořídit za velice laciný peníz.

Velmi vkusně působí například i obyčejné ubrousky ve stojánku, pakliže je zdobí výrazná barva a kontrastní ornamenty. za velmi nápaditý doplněk interiéru považujeme třeba i  ornamentální potisk či výšivky na čalounění jídelních židlí anebo na potazích polštářků jednobarevné pohovky.

Moderní papírové lampy přímo vybízejí k tomu, aby si je člověk tak trochu dotvořil. Perforované ornamenty si pomocí kružítka můžete vytvořit i sami – chce to jen velkou pečlivost a trpělivost. Mimo mísu rozhodně není ornamentální zdobení na nádobí, přehozech anebo například na vázách a květináčích.  Asi nejvýraznějším nosičem ornamentálního dekoru jsou samolepící tapety, které se však rozhodně nevyplácí vylepit po stěnách celé místnosti, ale naopak vkusně doplní vzhled a naruší jednotvárnost, pakliže je aplikujete na jednu (nejlépe užší) stěnu, anebo budou na stěně tvořit solitérní nástěnnou aplikaci v podobě samostatného pruhu, který bude vzorováním a barevností kontrastem okolním stěnám.

Lucie Sýkorová

Foto: vectronstudios.com , demitrius.com, tapja.com , squarestate.net, besthomedesigns.org, bimago.co.uk, remodelaholic.com, archiexpo.com, elledecoration.co.za, ecochic.com.au , homedit.com , wallpapermural.org, besthomeinspirations.com

14.10.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist