Světu vládne retro nábytek (?) Líbí se vám?

Co to vlastně „retro“ nábytek je? Můžeme tímto slovem označit všechno, co se nějak podobá nedávné minulosti? A co je vlastně na retru tolik přitažlivé? Nejsou to náhodou emoce, které v nás vyvolává pohled na něco, co připomíná minulost? Jistě že ano! A nebo si myslíte, že je tomu jinak?

Respektovaná dánská značka Inovation se bude na letošním IMM Cologne furnishing show v Německu prezentovat právě retro kolekcí designéra Per Weisse. Fotografie z této kolekce doprovázejí tento článek. Podívejte se a zkuste si samy sobě říct, nakolik jsou a nebo nejsou vlastně retro a pokud ano, tak pak jakou dobu připomínají? Jsou to 70.léta?

Co je to retro?

Napodobování historie, obracení se k tomu, co už bylo a co je prostě minulostí, je možné nahlížet jako neschopnost vymyslet něco minimálně stejně tak dobrého a nebo ještě lepšího. Je to logický pohled na věc. Kdyby architekti stále jen uctívali např. renesanční kánon, pak by svět zvláštním způsobem zůstal někde v 16.století a mezi tím by možná jezdily moderní auta a chodili lidé s mobilním telefonem. Jako science fiction to vypadá dobře. A retro?

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie retro bydlení

Který retro nábytek je módní?

Pro retro styl si lidé našli pochopení zejména po II.světové válce a první velkou vlnu „retra“ zažily 60.léta, která se s oblibou napodobují i dnes. A to samé se dnes už děje v případě let osmdesátých. Šaty a tehdejší móda se sice ještě nenosí, ale tahle hudba té doby už znovu přitahuje početné zástupy posluchačů. Osmdesátá léta se tedy ještě „nejednou“ v plném slova smyslu, ale sedmdesáté roky už jsou takříkajíc „rozjeté“ zcela a naplno.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Pamatujete na kostkované svetry? Kárové hnědé vzory? To už zde přece jednou bylo a přibližně před třemi lety se to objevilo podruhé. A vrací se nejen oděvní móda, ale i styl interiérového vybavení. Vybavit si byt ve stylu retro nábytek 70.let je však už něco jiného, než si zajít na párty a koupit si na to košili s širokým a dlouhým límcem nebo svetr s károvými vzory. Investice do retro bytu je pochopitelně vyšší a proto se také retro interiér stává něčím, co je vnímáno jako teritorium „fajnšmekrů“.

A jak jste na tom vy? Láká vás retro nábytek? Retro styl?

Další inspirace ve článku Návštěva výjimečného bytu, pojďte se podívat!

Red.
foto contemporist.com

3.3.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist