Světový den zdraví oslaví 75. výročí

Světový den zdraví oslaví v roce 2023 již 75. výročí. V roce 1948 se státy světa spojily a založily Světovou zdravotnickou organizaci, kterou známe pod zkratkou WHO. Jejím úkolem je podpora zdraví a údržba celosvětového bezpečí. Má sloužit všem zranitelným, aby každý kdekoliv na světě mohl dosáhnout té nejvyšší úrovně zdraví a pohody. Připravili jsme pro vás seriál o zdraví v našich interiérech, kde se zaměříme na problémy číhající na naše zdraví v našich domácnostech.

Světový den zdraví nám má připomenout, abychom mysleli na své zdraví

Ale pojďme se nejprve podívat na téma zdraví z trochu širší perspektivy. Věděli jste, že existuje nějaký den zdraví, a dokonce mezinárodní? Dnes se tedy dozvíte, proč ho slavíme, respektive neslavíme?

Světový den zdraví podporuje české Ministerstvo zdravotnictví

Světový den zdraví podporuje i české Ministerstvo zdravotnictví. V den, kdy se slaví Světový den zdraví, probíhá na různých místech republiky preventivní program, který nabízí zajímavé přednášky, osvětu, ale i vyšetření. Je tomu tak i tentokrát. Zkuste se porozhlédnout na internetu.

Na co se zaměřuje letos světový den?

WHO každý rok stanoví téma roku. Letošním tématem je kontrola vysokého krevního tlaku a zvýšení povědomí o rizikových faktorech, které krevní tlak nepříznivě ovlivňují. Možná jste to nevěděli, ale v České republice vysokým krevním tlakem trpí lidé od 25 do 64 let. V seniorském věku pak celé ⅔ obyvatel. Vysoký krevní tlak přitom stojí až za 13 % úmrtí. Nutno také říct, že Česko převyšuje ostatní země v EU s největším počtem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění až o 50 %. WHO proto vysoký krevní tlak označila za světově nejrozšířenější preventabilní onemocnění.

O vysokém krevním tlaku

Vysoký krevní tlak, nebo také hypertenze, je často označován za skrytého zabijáka. O nemoci totiž nemusíte dlouho vědět. Úzce je spojen s rizikem vzniku infarktu myokardu, cévních a mozkových příhod nebo selhání ledvin. Vysoký krevní tlak může také způsobit i slepotu nebo srdeční arytmie či selhání srdce.

Situaci zhoršuje:

  • vysoký příjem soli a tuku
  • špatné stravovací návyky a obezita
  • nadužívání alkoholu a tabákových výrobků
  • sedavý způsob života a nedostatek fyzické aktivity
  • stres
  • rodinná predispozice
  • věk nad 65 let
  • přidružené nemoci a cukrovka

Diagnóza hypertenze je potvrzena po opakovaném naměření hodnot přesahujících hodnoty 140/90.

Zkuste se proto alespoň na chvíli zastavit a zamyslet se, co pozitivního byste pro udržení svého zdraví nejen v tento důležitý den, kterým Světový den zdraví je, mohli vykonat. Nemusí jít o velké a radikální změny, stačí maličkost. Každá změna se počítá. Začít můžete třeba od změny stravy, přes zvýšení pohybu, samovyšetřením, objednáním se k preventivní prohlídce, až po naplánování si pravidelného vyšetření, kterému jste se z různých důvodů vyhýbali.

V našem seriálu o zdraví v interiéru pro vás chystáme několik rad a nápadů, jak si zdraví v našem domácím prostředí nepoškodit, čeho se vyvarovat při plánování zařizování jednotlivých místností, na co myslet, když si pořizujeme nábytek, květiny i dekorace a doplňky. I jedna maličká chyba může být v důsledku závažná pro náš život a zdraví.

7.4.2023 12:20 | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: mini.cz, mzcr.cz, upol.cz, who.int, zzmv.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist