Světlo v kuchyni

Při návrhu kuchyně je důležité zaměřit se také na její osvětlení. Důležité je zajistit nejen dostatečné nasvícení pracovních ploch, ale i to, abychom se v kuchyni cítili příjemně. Osvětlení kuchyně bychom měli podřídit nejen provozu, ale i jejímu stylu. A to může být někdy pěkně tvrdý oříšek.

117913-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Na osvětlení kuchyně máme vysoké požadavky. A to zcela oprávněně. Kuchyň je totiž především pracoviště, kde trávíme nemalou část svého života. Kuchyň je ale zároveň komunikačním prostorem, kde se scházíme s blízkými lidmi. Tyto dvě rozdílné funkce určují naše představy o zařízení, stylu a atmosféře, jakou by měla tato část domova působit. A právě osvětlení by mělo dotvářet a umocňovat celkový dojem.

Ideálním řešením osvětlení každé kuchyně je sice okno, pouze s ním si ale nevystačíme. V kuchyni potřebujeme porostě vidět vždycky a na všechno. Umělé osvětlení využijeme mnohdy i při práci za bílého dne. Osvětlení by mělo v první řadě působit příjemně, rozhodně bychom neměli být při práci oslňováni. Pracovní plocha by měla být osvětlená rovnoměrně a dostatečně, svítidla by nám neměla překážet. Vhodné je kombinovat stropní světlo a více světel s místním užitím.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Místní světla nám zajistí dostatečné nasvícení často využívaných partií pracovních ploch (přípravné centrum, dřez). Jedná se především o zářivky, které instalujeme pod horní skříňky. Vyhovující osvětlení sporáku nám zajistí digestoř. Svítidla na exponovaných místech by se měla dát také snadno čistit. Ideální je hladký vnější povrch. Přímé světlo (min. 200 wattů) bychom měli mít také nad jídelním stolem.

Jako centrální světlo v kuchyni můžeme zvolit elegantní zářivky, které poskytují velmi intenzivní světlo všemi směry a zároveň spoří energii. V těchto místech není vhodné umísťovat halogenové zářivky, které zajišťují sice velmi intenzivní světlo, ale pouze cíleně. Ty můžeme použít na eventuální dosvícení pracovní plochy, kde jsou umístěny pod úrovní obličeje a tudíž neoslňují. Doporučuje se jejich rozmístění asi 50 centimetrů od sebe. Osvětlení jídelního stolu můžeme řešit tradičně stahovacím, nebo napevno umístěným lustrem. Výrazným prvkem v interiéru jsou také tyčkovody nebo pásovody (nejčastěji z chromu nebo mosazi) s halogenovými reflektory. Nejedná se pouze o výrazný designerský prvek, ale i o praktické řešení v případě nedostatečného rozmístění elektrických vývodů.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Důležité je pamatovat na to, že každá činnost potřebuje jinou intenzitu osvětlení. Toho můžeme snadno dosáhnout pomocí reostatu, který umístíme místo vypínače a kterým můžeme snadno řídit intenzitu světla jednotlivých svítidel. Při rozvrhu osvětlení bychom se měli řídit platnými technickými předpisy, a pokud si nejsme jisti, svěříme tuto práci i instalaci jednotlivých svítidel raději odborníkům.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Zatímco některá světla volíme zcela účelově, aby nám osvětlovala pracovní plochu, pomocí jiných navozujeme v místnosti jedinečnou atmosféru. Dotvořit atmosféru v místnosti nám pomohou třeba bodové zářivky, které instalujeme nad atraktivní prvky, např. do skříněk či nad bar, které chceme zvýraznit. I svítidla do kuchyně bychom ale vždy měli volit s ohledem na daný styl a celkový charakter interiéru. Při jejich výběru bychom měli pamatovat také na to, že i zhasnutá svítidla jsou významným prvkem v interiéru, který dotváří celkový dojem.

9.11.2001 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist